banner864

Tarihi Gazi Mehmet Paşa Hamamı'nın kurşunları çalındı 14 Şubat 2015, 12:21

Kosova’da Balkanlar’ın Osmanlı döneminden kalma en eski hamamlarından olan tarihi Gazi Mehmet Paşa Hamamı’nın kurşunları kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından çalındı.
Kosova’da Balkanlar’ın Osmanlı döneminden kalma en eski hamamlarından olan tarihi Gazi Mehmet Paşa Hamamı’nın kurşunları kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından çalındı.

Osmanlı döneminde Rüstem Paşa tarafından 1798 yılında Prizren’de yaptırılan Balkanlar’ın en büyük hamamının kurşunlarının çalınması tepkilere neden oldu.

UNESCO’nun kültür mirası altına alınan ve geçen yıl onarılmaya başlanan tarihi Gazi Mehmet Paşa Hamamı, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı TİKA ve UNESCO’nun desteğiyle onarılıyordu. Geçen yıl çalışmalarına başlanan Gazi Mehmet Paşa Hamamı’nın onarım çalışmaları bu yıl sonunda tamamlanması bekleniyordu.
KUBBELER ZARAR GÖRECEK

Çok sayıda kubbesi bulunan tarihi hamamın kubbelerinden çalınan kurşunlarla ilgili konuşan Prizren Tarihi Eserler Yöneticisi ve projenin mimarlarından Fikret Tikfeş, hırsızlığın çok üzücü olduğunu söyledi. Kurşunların çalınmasıyla birlikte yağışlı hava şartlarından dolayı kubbelerin nemleneceğini ve zarar göreceğini de ifade etti. Konuyu polise aksettirdiklerini söyleyen Tikveş, çok üzgün olduklarını belirtti.

HAMAM SERGİ SALONU OLACAK

Tarihi hamam ilk olarak eski Yugoslavya döneminde 1970’li yıllarda onarıldı. Hamamın dışındaki çalışmalar tamamlandığında içi de aslına uygun olarak restore edilecek. Hamamın kadınlar kısmı bir takım geleneksel el sanatlarının sergilendiği bir bölüm olarak kullanılacak. Soyunmalık kısmı da çay kahve içme yeri şeklinde düzenlenecek. Erkekler kısmı ise resim sergisi olacak.

DHA
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar