"Türk Hükümetine kaygılarımızı ilettik" 08 Ekim 2013, 19:45

Türkiye'nin uzun menzilli füze savunma sistemi ihalesiyle ilgili Amerikan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf'tan açıklama geldi.
 Harf, "Türk hükümetine NATO sistemleriyle birlikte çalışmayacak bir füze savunma sistemi için ciddi kaygılarımızı ilettik" dedi. NATO Genel Sekreteri Rasmussen de, henüz son kararın verilmediğini ve görüşmelerin sürdüğünü açıkladı.

Türkiye'nin anlaşmayı sonlandırmak üzere olduğu Çin füze sistemiyle ilgili Amerikan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf açıklama yaptı.

Günlük basın toplantısında soruları yanıtlayan Harf, "Türk hükümetine NATO sistemleriyle birlikte çalışmayacak bir füze savunma sistemi için ciddi kaygılarımızı ilettik" diye konuştu.

ABD'nin yaptırım uyguladığı bir şirketle sözleşme görüşmeleri yapılmasının kaygı verici olduğunu söyleyen Harf, Amerikan Dışişleri Bakanı John Kerry ile Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nin Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda bu konuyu görüştüklerini belirtti.

Harf, bu konudaki görüşmelerinin devam edeceğini bildirdi.

Tartışma yaratan Türkiye'nin uzun menzilli füze savunma sistemi ihalesiyle ilgili NATO'dan da bir açıklama geldi. NATO Genel Sekreteri Rasmussen, "Türkiye'nin satın alacağı sistem, üye devletlerin sistemleriyle uyuşmalı" dedi.

"Türkiye'nin bu kurala uymasını bekliyorum" diyen Rasmussen, henüz son kararın verilmediğini ve görüşmelerin sürdüğünü belirtti.


ulusalkanal.com.tr


Etiketler

Yorumlar

gani yesilkoy :

tam bir ahlaksızlık hay bizi natoya kabul edenlerin alalh gözünü kör etsin fransa ingilteredeki füze sistemleri sanki ittifaka uyuyorda çıkmışlar hele bi dur bakalım diyorlar prosedür var ya biz tc vatandaşları aptal değiliz ya dünyada enformasyonla ne gibi tezgahlamalrın yapıldığını pek ala görüyoruz her okudğumuzu ve gördüğümüzü bi süzgeçten geçiriyoruz

serkan acarel :

türkiye alinca kiyamet kopuyor, ama yunanistan rusya dan s-300 alinca gik yok !!! hay ben uncle sam in anlayisini seviyim !!!

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar