Türk yolcu'dan vahim iddia! 29 Aralık 2014, 12:28

Dün Adriyatik denizinde seyir halindeyken yanmaya başlayan feribottaki kurtarma çalışmaları sürüyor. 1 kişinin öldüğü gemide aralarında Türklerin de olduğu yaklaşık 160 kişi kurtarılmayı bekliyor. Bu arada kurtarılan Türk yolculardan Aylin Akamaç çarpıcı bir iddiada bulundu. Akamaç, Yunan ve İtalyan ekiplerin önce kendi vatandaşlarını kurtardıklarını söyledi.
 Adriyatik Denizi'nde dün içinde 422 yolcu ve 56 mürettebat olan İtalyan bandıralı Norman Atlantic adlı feribotta yangın çıkmıştı. Yunanistan'ın Korfu adası açıklarında feribotun garaj kısmında başlayan yangın kısa sürede yayıldı. Aralarında tırlar ve otobüslerinde olduğu 200 araç yanmaya başladı.
Alt güvertedeki alevler nedeniyle yolcular üst güvertede hareket edemez duruma geldi. Aşırı sıcaktan dolayı açık alana çıkmaya çalışan yolcuların ayakkabıları sıcaktan eridi. Yolcular ateşle, dondurucu soğuk arasında mahsur kaldı.

Bölgeye Yunan ve İtalyan donanmasından gemiler ve helikopterler sevk edildi. Yangının ilk fark edildiğinde mevcut 3 filikayla feribotu terk eden 49 yolcu bir yük gemisi tarafından kurtarıldı. Yangın nedeniyle makine aksamı duran gemi açığa sürüklenmeye başladı.

Kurtarma ekipleri saatteki hızı 80 kilometreyi aşan rüzgâr nedeniyle gemiye yanaşamadı. Helikopterler geminin çevresine can simitleri attılar. Çalışmalar sırasında 1 Yunan yolcu hayatını kaybetti.

Feribotta yılbaşı tatili için İtalya'ya giden 54 Türk yolcu da bulunuyordu. Çalışmalar kapsamında 4 Türk kurtarıldı. Kurtarılan Türklerden Aylin Akamaç, yaşananları "büyük bir skandal" olarak değerlendirdi. Türk yolcu, Yunan ve İtalyan ekiplerin önce kendi vatandaşlarını kurtardığını söyledi. 

Yanan feribotu halatlarla kıyıya çekme çabaları da sonuçsuz kaldı. Römorkörün çekmeye çalıştığı feribota bağlanan halatlar 3 kez koptu.  Kurtarma çalışmaları 3'er kişi kapasiteli 2 helikopterle devam ediyor. Feribotta hâlâ yaklaşık 160 kişi bulunuyor.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar