banner864

Türkçe artık resmi dil! 03 Kasım 2014, 14:05

Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Parlamentosu, Türkçe'nin resmi dil olarak kullanılmasını kabul etti. Türkmen nüfusun yüzde 20 çoğunlukta olduğu yerlerde, Türkmen Türkçesi devlet dairelerinde, okullarda ve mahkemelerde kullanılacak.
Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi, Türkçe'yi resmi dil olarak kabul etti.

Tasarı Bölgesel Yönetim Parlamentosu'nda onaylandı. Türkmen nüfusun yüzde 20 oranında olduğu bölgelerde Türkmen Türkçesi resmi dil olarak devlet dairelerinde, okullarda ve mahkemelerde kullanılacak.

Irak Türkmen Cephesi Milletvekili Aydın Maaruf Selim, "Erbil ve Süleymaniye'nin Kifri ilçesi bu şartlara sahip. Buradaki Türkmenler için önemli bir süreç başlıyor" dedi.

Türkçe'nin 1993'ten beri okullarda eğitim dili olarak kullanıldığını hatırlatan Selim, Türkmenlerin bu konuda yeterli altyapıya sahip olduğunu belirtti. Türkmen Milletvekili, Erbil'de 13, Süleymaniye'de 9 Türkçe eğitim veren okul bulunduğunu, Erbil'deki Selahaddin Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden de şimdiye kadar binlerce öğrencinin mezun olduğunu söyledi.

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorumlar

murat bedir :

çok güzel bir gelişme. umarım kuzeydeki komşularına ders olur. gerçi bölgenin irak anayasasında geçen resmi̇ adı olan kürdistan kelimesini kullanmak bile sizin için intihar sebebi.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder