banner864

"Türkiye ile 50 yıllık anlaşma imzaladık" 05 Haziran 2014, 18:51

Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Mesud Barzani, Ankara-Bağdat hattında gerginliğe neden olan Irak petrolleri ile ilgili açıklama yaptı. Türkiye ile 50 yıllık anlaşma imzaladıklarını açıklayan Barzani, "Şimdiye kadar 9 milyar dolarlık petrol satıldı. Petrol parası Halkbank'a yatırıldı" dedi.
AKP Hükümeti'nin Irak Merkezi Yönetimi'ni devre dışı bırakarak Barzani ile yaptığı anlaşmayı, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani açıkladı. AKP hükümeti ile 50 yıllık anlaşma imzaladıklarını söyleyen Barzani, teslimatı tamamlanan petrol bedelinin Halkbank'a yatırıldığını belirtti.

Neçirvan Barzani, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Parlamentosu'ndaki toplantıda konuştu. Petrol sevkiyatı ile ilgili soruları yanıtlayan Barzani, "Amacımız Irak bütçesinden hakkımız olan payımızı almaktır" dedi.

Şimdiye kadar 9 milyar dolarlık petrol satışı yapıldığını açıklayan Barzani, satışın Irak anayasasına uygun olduğunu savundu.

"Bu süreçte Kürdistan bölgesinin çıkarlarını gözettiğimizi ve Irak anayasası çerçevesinde hareket ettiğimize inanıyoruz. Petrol satış sürecinin başarıya ulaşması, Kürdistan siyasi güçlerinin ittifakından geçer."


ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar