banner864

Ukrayna'da CIA ile işbirliği 15 Nisan 2014, 17:33

Eski Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'in, "Ukrayna'daki operasyonu bizzat CIA yönetti" iddiası üzerine Beyaz Saray'dan açıklama geldi. Beyaz Saray sözcüsü Jay Carney CIA Başkanı John Brennan'ın Ukrayna'nın başkenti Kiev'e gittiğini doğruladı
Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney, CIA Başkanı'nın seyahatleri üzerinde normalde yorum yapmadıklarını ancak olağanüstü koşullar göz önüne alındığında John Brennan'ın haftasonunda Kiev'de olduğunu doğrulayabileceklerini ifade etti.

Carney, diplomatik ve ekonomik olarak Ukrayna'yı desteklemek için alternatiflerin değerlendirildiğini ancak "öldürücü" yardım vermeyi düşünmediklerini açıkladı.

ABD Başkanı Barack Obama da, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonda görüştü. Obama, Putin'den Ukrayna'daki Rusya yanlısı gruplar üzerindeki etkisini kullanmasını istedi.

Öte yandan, Ukrayna geçici Cumhurbaşkanı Aleksander Turçinov, ülkenin doğusundaki Donetsk bölgesinde Rusya yanlılarına karşı askeri operasyon başlattıklarını açıkladı.

Operasyona Moskova’dan tepki gösterdi. Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev, operasyonun Ukrayna'da iç savaşın ilanı sayıldığını ifade etti, "Onlar CIA ne emrettiyse onu yapıyorlar" dedi.

Pentagon sözcüsü Steve Warren da Rus uçaklarının Karadeniz'deki bir ABD gemisinin üzerinde alçak uçuş yaptığını ve Rusya'nın bu eylemini kınadıklarını açıkladı.

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar