banner864

Ukrayna'da iç savaş! 02 Temmuz 2014, 16:05

Ateşkes bitti, Ukrayna saldırdı
Ateşkes bitti, Ukrayna saldırdı.

Bağımsızlığını ilan eden kentler ile ateşkesin önceki gün sona ermesinin ardından, Ukrayna Ordusu, Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun emriyle ülkenin güneydoğu bölgelerine harekat düzenledi.

Motorize toplar ve obüsler, Lugansk, Karamatorsk ve Slavyansk kentlerinin çevrelerine konuşlandırıldı. Gün boyu kentler ve çevre köyleri bombalandı. Bombardımana Ukrayna jetleri ve tankları da katıldı.

Bölgeden ölen veya yaralananlarla ilgili henüz bir açıklama gelmedi. Ukrayna Haber Ajansı Unian, Slavyansk’ta 250 kişinin öldürüldüğünü iddia etti, Salavyansk'lılar can kaybı sayısının gerçeği yansıtmadığını açıkladı.
orsk’taki çatışmalarda bir halk otobüsü iki ateş arasında kaldı. Olayda 4 kişi hayatını kaybetti; 5 kişi yaralandı.

Saldırılar üzerine kentlerden Rusya'ya göçler başladı. Mültecileri taşıyan bir otobüse Rusya sınırı yakınlarında ateş açıldı. Otobüsteki 86 müşlteciden şans eseri ölen veya yaralanan olmadı.

Ukrayna'da iç savaşı aratmayan görüntülerin ortaya çıkması üzerine, Rusya, Fransa, Almanya ve Ukrayna Dışişleri Bakanları, Berlin’de acil bir toplantı kararı aldı.

Rusya, Ukrayna'daki soydaşlarını sahipsiz bırakmayacağını açıkladı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna Cumrhubaşkanı Poroşenko’yu uyararak, "Nerede Rus soydaşımız varsa sonuna kadar arkasında olacağız. Bunun için diplomasinin yanı sıra savunma hakkımızı da kullanacağız" dedi.

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorum Gönder