banner864

Ukrayna'da kırmızı alarm 02 Mayıs 2014, 13:21

Ukrayna krizinde taraflar savaş düzeni aldı. Ukrayna ordusu haftalardır Rus yanlılarının elinde olan ülkenin doğusundaki Slavyansk'ta operasyon başlattı. Rus yanlıları Ukrayna ordusuna ait üç helikopteri düşürdü. 18-25 yaş arkası erkeklerin askere alınmasına ilişkin zorunlu askerlik kararnamesi çıkarıldı.
Ukrayna ordusu, haftalardır Rusya yanlısı silahlı grupların kontrolünde olan doğudaki Slavyansk'ta operasyon başlattı. Rusya yanlıları ise Ukrayna ordusuna ait Mi-24 tipi iki helikopteri düşürdü.

Rusya yanlısı gruplardan gelen haberlere göre düşen uçakta bulunan iki askerden birisi öldü, diğeri ise rehin alındı. Yine kentteki gruplar, operasyon sırasında bir kişinin öldüğünü bir kişinin de yaralandığını duyurdu.

Rusya yanlılarının helikopterleri roket kullanarak düşürdükleri söyleniyor.

Ukrayna ordusu operasyonda en az 20 helikopter kullanıyor. Ordu gece kent çevresine havadan indirme yaptığı öne sürüldü. Kentteki silahlı gruplar, ordunun kent çevresindeki birçok kontrol noktasına saldırdığını söyledi.

Slavyansk, nisan ayı başından bu yana Rusya yanlısı silahlı grupların elinde bulunuyor. Bu grupların rehine olarak tuttuğu uluslararası gözlemcilerin de kentte tutulduğu biliniyor.

Operasyon başlamadan önce Ukrayna Devlet Başkan Vekili Aleksandr Turçinov, 18-25 yaş arası gençlerin zorunlu askerliğe alınmasına ilişkin karanameyi imzaladı.

ulusalkanal.com.tr


Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar