banner864

Ukrayna'da son durum! 06 Mayıs 2014, 15:38

Rusya Ukrayna'daki tarafları diyalog masasına çağırdı, Avrupa Birliği ve Amerika'dan da destek istedi. Ukrayna Ordusu'nun Slavyansk'a operasyonu ise şiddetlendi. Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Avakov 30’dan fazla Rusya yanlısının öldürüldüğünü açıkladı.
Ukrayna'da gerilim yükseldi. Ukrayna Ordusu'nun Rusya yanlılarına karşı Slavyansk'a düzenlediği operasyon gün boyu sürdü. Çatışmalarda 4 Ukrayna askeri hayatını kaybetti, 20 asker de yaralandı. Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Avakov, Slavyansk'ta en az 30 Rusya yanlısının öldürüldüğünü açıkladı.

Ülkenin batısındaki Donetsk kentinde ise güvenlik önlemleri arttırıldı. Donetsk Havaalanı uçuşlara kapatıldı.

Odessa kentinde içinde Rusya yanlılarının olduğu binayı ateşe veren Batı yanlılarının saldırısının bilançosu ağırlaştı. 42 olarak açıklanan ölü sayısı 46'ya yükseltildi. Ölü sayısının açıklananın çok üstünde olduğu ve 116'ya ulaştığı iddia edildi.

Odessa Bölge Konseyi üyesi Vadim Savenko, Batı yanlılarının saldırısıyla ilgili önemli bir iddiada bulundu. Savenko, saldırıda, futbol fanatiği gibi giyinen Ukrayna İçişleri Bakanlığı özel güvenlik birimlerinin de yer aldığını söyledi.

Rusya Ukrayna krizinin çözümü için diyalog çağrısı yaptı. Avrupa Konseyi’nin Viyana’daki bakanlar komitesi toplantısının ardından basın toplantısı düzenleyen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna'daki tarafları diyalog masasına çağırdı, Amerika ve Avrupa Birliği'nden de bu çözüme destek vermelerini istedi.

Lavrov, Ukrayna'nın ülkenin doğusuna askeri operasyonlar düzenlerken, 25 Mayıs'ta cumhurbaşkanlığı seçimleri yapmasını da eleştirdi.

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar