banner864

Ukrayna’da sular durulmuyor 26 Ocak 2014, 21:19

Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, Batı yanlısı muhalefete Başbakanlık ve Başbakan yardımcılığı görevlerini devretmeyi önerdi. Muhalefet, Avrupa Birliği ile serbest ticaret anlaşmasının da aralarında bulunduğu taleplerini gerçekleşmediği gerekçesi ile öneriyi reddetti. Görüşmelerden sonuç çıkmaması üzerine Kiev sokakları savaş alanına döndü.
 Ukrayna'da Cumhurbaşanı Viktor Yanukoviç, 5 kişinin ölümüyle sonuçlanan Batı yanlısı gösterilere son vermek için muhalefete Başbakanlık teklif etti. Ancak muhalefet öneriyi kabul etmedi.

Yanukoviç, uzlaşma sağlamak için Vatan Partisi lideri Arseniy Yatsenyuk'a Başkanlık görevini, UDAR Partisi Başkanı Vitali Kliçko'ya ise başbakan yardımcılığı görevini teklif etti.

Teklifi redderen Yatsenyuk öncelikli taleplerinin olduğunu açıkladı. Söz konusu talepler; AB ile serbest ticaret anlaşması imzalanması, aralarında eski Başbakan Yulia Timoşenko'nun da bulunduğu hükümlülerin serbest bırakılması ve 2015'te yapılacak olan başkanlık seçimlerinin erkene alınmasını içeriyor.

Görüşmelerin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından başkent Kiev yangın yerine döndü. Göstericiler gece boyu kent merkezinde lastik yakarak, polise taş ve yabancı maddeler atarak polisle çatıştı.

Kent merkezinde toplanan binlerce gösterici Ukrayna Kongre Merkezi'ne de saldırdı.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorumlar

abrek :

bizim kelebek akıllı solun da şakşakçılığını yaptığı bu ukrayna'da ki muhalefetin sancağı avrupa birliği bayrağıymış ya :) adamlar işgal ettikleri binalara bu bayrağı çekiyorlar.. ya bizim bazı radikal solumuz hakikaten çok kafası aymaz, yazık..

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder