Ukrayna'ya NATO kıskacı 02 Nisan 2014, 14:30

Batı destekli darbenin ardından Ukrayna'nın NATO ile temasları sıklaştı. Dışişleri Bakanı Deşçitsa, Brüksel'deki NATO Konseyi toplantısına katıldı. Aynı gün Ukrayna Parlamentosu'nda, ülkeye yabancı askerlerin girişine olanak tanıyan yasa kabul edildi. Ukrayna'da NATO ve Avrupa Birliği askerlerinin tatbikat yapmasının önü açıldı.
Ukrayna'da, batı destekli darbenin ardından, NATO'yla ilişkilerde önemli gelişmeler yaşandı.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Deşçitsa, Brüksel'de Dışişleri Bakanları düzeyindeki NATO Konseyi toplantısına katıldı.

Basın toplantısı düzenleyen Deşçitsa, Kiev'in NATO üyesi olmayı amaçlamadığını açıkladı. Deşçitsa, Ukrayna'nın NATO üyeliğine başvurmak için şu anda hukuki bir dayanağının olmadığını söyledi. Ukrayna Dışişleri Bakanı, parlamento ve hükümet programında NATO'nun önceliğinin bulunmadığını belirtti.

Öte yandan Ukrayna Parlamentosu ise, Avrupa Birliği ve NATO tatbikatları için ülkeye yabancı asker girmesine izin veren yasayı onayladı. Yasaya göre, tatbikatlara ilişkin harcamalar, Ukrayna Savunma Bakanlığı bütçesinden karşılanacak.

Ukrayna Eski Savunma Bakanı ve Devlet Başkanı Danışmanı Aleksandr Kuzmuk, yasayı değerlendirdi. Kuzmuk, ABD ve Polonya ile düzenlenecek ortak askeri tatbikatlara 17 ülkeden toplam 7 bine yakın askerin katılmasının planlandığını söyledi.

NATO, Kırım'ın Rusya'ya bağlanmasının ardından Putin yönetimi ile tüm aktif askeri ve sivil ilişkileri askıya aldığını açıklamıştı.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar