banner864

Ülkeyi terk edenlerin sayısı 50 bin’e yükseldi 08 Şubat 2015, 10:52

 Kosova İstihbarat Ajansının (AKİ) Denetlenmesine ait Komisyonda bugün bu kurumun müdür yardımcısı Muharrem Ajeti sunduğu raporda, şimdiye kadar 50 bin Kosovalının Avrupa ülkelerine gittiğini belirtti.
Toplantıda, Kosova siyasetçilerinin görevinin, vatandaşlarla yakından ilgilenmesi ve bu olgunun önlenmesi için somut tedbir alması gerekliliğine vurgu yapıldı. Yasadışı göçün önlenmesini öngören kararın Meclis’te onaylanmasının ardından, Kosovalıları taşıyan 6 otobüsün Merdare sınır kapısından geçmesine izin verilmediği de belirtildi.

Toplantıda, Kosova İstihbarat Ajansı müdür yardımcısı Muharrem Ayeti, Avrupa Birliği ülkelerine yasa dışı yollarla kaçamaya çalışan 290 Kosovalının Sırbistan-Macaristan sınırını geçmeye çalışırken tutuklandığı bilgisinde de verdi. Sırbistan Hükümeti tarafından yapılan açıklamaya göre, 48 saat içerisinde çoğunluğu Kosovalı Arnavutların oluşturduğu yaklaşık 290 kişi yasa dışı yollardan Sırbistan – Macaristan sınırını geçmeye çalışırken tutuklandı. Sırbistan İçişleri Bakanı Neboyşa Stefanoviç, tutuklananlar için 256 ayrı dava açıldığını, ayrıca kaçakçılık yaptıkları belirlenen kişiler için de 50 ayrı dava açıldığını belirtti.
Turan KASAP/PRİŞTİNE, (DHA)
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar