banner864

Uydudan kaçtılar Aydınlık’a yakalandılar 08 Ağustos 2014, 10:38

“Mariner A” adlı tankerin Türkiye’den, İsrail’e jet yakıtı taşındığının ortaya çıkmasından sonra gerek Türkiye’de gerekse Ortadoğu’da zor duruma düşen AKP hükümeti Barzani’nin kaçak petrolünü İsrail’e götürmek için değişik taktikler uyguluyor.

Daha önce Ceyhan’dan yüklenen kaçak petrolü açık denizlerde başka tankerlere aktararak İsrail’e götürme taktiği belli olunca şimdi tankerler Ceyhan’dan ayrılmadan önce varacakları liman olarak Mısır’ın Port Said limanı olarak gösterip İsrail açıklarında rotasını değiştirerek Ashdod’a gelip petrolü boşaltıyorlar.

Ceyhan’dan İsrail’e bir günde ikici korsan tanker

Yunan Bayraklı Kamari tankerinden sonra NİSSOS PAROS tankeri de Ceyhan’dan aldığı kaçak petrolü aynı taktikle İsrail’in Ashdod limanına götürdü.

(Görseli büyütmek için üzerine tıklayınız)


Özellikle Yunanistan şirketlerine ait olan tankerler Ceyhan-Ashdod limanları arasında adeta mekik dokuyorlar. Barzani’nin kaçak petrolünü en çok alan ülkenin İsrail olduğu belirlendi. Ceyhan’dan kaçak petrol yüklenen 7 tankerden 3 ü İsrail’e gitti.

Daha önce yazmıştık

Aydınlık gazetesinin 7 Ağustos’ta gündeme getirdiği ve “nerede” diye sorduğu Yunan şirketi Kykladses Maritime Corp. Firmasına ait olan 115 DW kapasiteli Nissos Paros adlı tanker Barzani’nin kaçak petrolnü alarak 5 Ağustos’ta saat 18.33 te Ceyhan’dan ayrılmış ve rotasını Mısır’ın Port Said limanı olarak göstermişti. Fakat tankerin 6 Ağustos’ta saat 23.07 de İsrail’in Ashdod limanına demirlediği ve yükünü buraya boşaltacağı belirlendi.

(Görseli büyütmek için üzerine tıklayınız)

Bundan bir ay önce yine Yunan firmasına ait olan United Emblem adlı tanker Ceyhan’dan aldığı petrolü Malta açıklarında Altai tankerine aktarmış ve Altai tankeri de aldığı kaçak petrolü İsrail’in Ashkelon limanına götürüp boşaltmıştı. Kamari adlı tankerde aldığı petrol ile 31 Temmuz’da Ceyhan’dan ayrılmış rotasını Mısır’ın Port Said limanı olarak göstererek gemi takip düğmesini kapatmıştı.Tankerin 6 Ağustos’ta Ashdod limanına geldiği ve burada petrolü boşalttıktan sonra rotasını Yunanistan olarak belirleyerek ayrıldığını Aydınlık gazetesi ortaya çıkarmıştı. Bu tanker daha sonra yine rotasını çevirerek 8 Ağustos günü saat 08.28 de dolum için Ceyhan limanına geldi.

(Görseli büyütmek için üzerine tıklayınız)

Konuyla ilgili olarak görüştüğümüz, Botaş Ceyhan Müdürlüğünden daha önce kaptan olarak çalıştığını söyleyen bir yetkili, Nissos Paros tankerinin Ceyhan’dan Kuzey Irak’tan pompalanan petrolü aldığını ve rotasını Port Said olarak göstererek ayrıldığını doğruladı. Aynı yetkili tankerin neden Ashdod limanına gittiğini ise bilemeyeceğini söyledi .

Derya Derviş
ulusalkanal.com.tr


Etiketler

Yorum Gönder