banner864

Venezuela'dan ABD'ye zorunlu vize uygulaması 01 Mart 2015, 14:36

 Venezuela Bolivar Cumhuriyeti Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ülkeye giriş yapacak her ABD vatandaşına zorunlu vize uygulaması getirildiğini açıkladı.
Cumhurbaşkanı  Nicolas Maduro bu uygulamanın, çok sayıda Amerikan casusunun yakalanmasından sonra  ABD’nin müdahelesini kontrol altına almayı amaçladığını söyledi.

Venezuela halkına seslenen devlet başkanı Maduro ayrıca ABD’den, Karakas’daki Amerikalı diplomat ve görevlilerinin yeniden gözden geçirilmesini ve sayılarının azaltılmasını talep etti. Maduro "Ülkemizi korumak adına Venezuela'ya giriş yapan ABD'lilere zorunlu vize uygulamasını öngören bu sistemi uygulamaya koymaya karar verdim" dedi. 

Casusluk yaparken yakalanan ABD vatandaşları arasında Latin Amerika uyruklu ABD'li bir pilotun bulunduğunu söyleyen Maduro, Karakas'ta 100 Amerikan diplomatı bulunurken, Vaşington'da ise sadece 17 Venezuelalı diplomat olduğunu belirtti. Bununla ilgili Viyana Antlaşması'na deyinen Cumhurbaşkanı, antlaşmada yer alan ülkelerin diplomatik misyonlarının eşit olma ilkesini vurguladı.

Konuşmasında Venezuela'da Suriye, Irak ve Afganistan'a insan haklarını ihlal etmelerinden dolayı terörist kabul edilen bazı Amerikalı siyasilerin ülkelerine girme yasağı bulunduğunu söyleyen Manduro, bunlar arasında eski ABD Cumhurbaşkanı George W. Bush, başkan vekili Dick Cheney ile senatörler Bob Menendez ve Marco Rubio'nun olduğunu belirtti.

Venezuela'nın eski Cumhurbaşkanı Hugo Chavez'in 1999 yılında iktidara gelmesinden bu yana, Karakas ve Vaşington arasında diplomatik gerginlik yaşanıyor. 2010'da iki ülke Büyükelçilerini geri çekerken, Maduro başkanlığı altında bir çok ABD'li diplomat sınır dışı edildi. 

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar