banner864

Venezuela’dan ABD’ye tokat gibi antlaşma 22 Şubat 2014, 00:23

Son günlerde ABD destekli gösterilerin yaşandığı Venezuela’da hükümet dev bir anlaşma imzaladı. Anlaşma, ABD’ye tokat gibi.
Venezuela hükümeti, 56 ayrı projeyi kapsayan anlaşmayı Küba hükümeti ile imzaladı. Başkent Caracas’ta 14. Üstdüzey Komisyon görüşmelerini tamamlayan iki ülke, toplam 56 ayrı projeyi imzalayarak yürürlüğe koydu. 

Projeler, eğitimden tarıma, kültürden spora değin geniş bir yelpazeyi kapsıyor. 14 ayrı Venezuela ve 15 ayrı Küba bakanlığı projelere müdahil olacak. Sadece sağlık alanında toplam 25 proje imzalandı.

Görüşmelere Venezuela tarafında katılan Ekonomiden Sorumlu Başkan Yardımcısı Rafael Ramirez, "anlaşma sayesinde, kapitalist, gerikalmış ve bütünüyle bağımlı olan sağlık sistemimiz, Küba’nın desteği sayesinde halkçı bir düzene geçiyor“ dedi.

Ekonomik eşgüdüm
İki ülke, ayrıca ekonomik alanda da eşgüdüm sağlamayı kararlaştırdı. Özellikle sağlık, enerji, tarım üretimi ve inşaat alanlarında orta ve uzun vadeli ortak planlar kararlaştırıldı. Ayrıca, iki ülkenin uzmanlarından oluşacak daimi bir komisyon da kurulacak.

Komisyon ilk toplantısını Mart başında gerçekleştirecek.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorumlar

Yalçın Tugay :

çağımızın vebası emperyalizme ve kapitalizme karşı sosyalist ve ilerici ülke yönetimlerinin ve halklarının dayanışması hayati önemdedir.bu dayanışmanın ilerde daha genişleyerek kurumsallaşması emperyalizmi önenli ölçüde geriletecektir.emperyalist ülkelerin işçi sınıflarının sisteme karşı çıkması bu gerilemenin en büyük yararı olacak.diğer gelişmekte olan ülkeleri sömüremeyen bir emperyalizm kendi halklarınında ayağa kalkmasıyla kaçınılmaz yokoluşa doğru yol alacaktır.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar