banner864

Washington Post: Erdoğan seçimi kaybetmeli 02 Ocak 2014, 18:31

ABD’nin önde gelen gazetelerinden Washington Post, AKP-Cemaat krizini yorumladı. Yorum, 2 Ocak tarihinde gazete redaksyonunun görüşü olarak yayımlandı. Post’un görüşü olarak verilen yorum, „Türkiye’de iktidar mücadelesi ulusu tehdit ediyor“ başlığıyla verildi.
Gazetenin yorumuna göre hükümet-Cemaat mücadelesi özellikle yargı sistemi üzerinden yürüyor. Ancak ABD gazetesine göre son kararı seçmen verebilir. Washington Post, yorumun sonunda şu ifadeleri kullandı:

Krizi en sonunda mahkemeler değil seçmen bitirebilir. Mart ayındaki yerel seçimler için Erdoğan davulları şimdiden çalmaya başladı. Siyasi meşruiyet sağlamak istiyor. Eğer partisi kazanırsa, büyük ihtimalle önce Cumhurbaşkanlığının yetkilerini genişletmeye çalışacak, sonra da yıl içinde bu makama adaylığını koyacak. 2023’e, yani Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yıldönümüne değin iktidarda kalmak istediğini gizlemiyor.

İktidarın istikrarı zararlı
Yorumun devamında gazete, Erdoğan’in seçimleri kaybetmesi gerektiğini savunuyor. Kullanılan ifade şöyle:

İktidarın bu şekilde istikrar sağlaması ne Türkiye’ye, ne de Batı’ya fayda sağlamaz. Obama hükümeti ve Avrupa Birliği, Erdoğan hükümetine baskı uygulamalı, hukuk devletine saygı göstermesini sağlamalıdır. Polis ve savcılara ellerindeki dosyaları mahkemeye sunma imkanı tanınmalıdır

Yunus Soner / ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorumlar

mumtazw :

Haçli en sonunda korktu

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar