banner864

Yanukoviç konuştu 22 Şubat 2014, 17:35

Ukrayna Devlet Başkanı Yanukoviç, istifası yönündeki haberleri yalanladı. Yanukoviç, Kiev’deki olayları ise darbe girişimi olarak niteledi.
Saat 16:00’da yayınlanan bir konuşmasında Yanukoviç, halkı koruma sorumluluğunu taşıdığını ve kanın dökülmesini durdurmak için gereken her şeyi yapacağını belirtti.

Kiev’deki yaşananları haydutluk, talan ve darbe olarak nitelendiren Yanukoviç, havaalanı yolunda aracına ateş açıldığını belirtti.

Rus televizyonu Russia Today’in haberine göre Ukrayna Devlet Başkanı, partisinin bazı milletvekillerinin baskıya dayanamayarak muhalefet tarafına geçtiğini söyledi. Yanukoviç, "bazıları aileleri için endişe taşıyordu, ama aralarında tabii hainler de var“ dedi. Son günlerde Yanukoviç’in Bölgeler Partisi’nden 30’u aşkın milletvekili muhalefet tarafına geçmişti.

Bölgeler Partisi vekili: yabancı ajanlar 10 milyar dolar harcadı

Bölgeler Partisi Milletvekili Vadim Kolesniçenko, olaylardan yabancı ülke ajanlarını sorumlu tuttu. Kolesniçenko, "Kiev’deki olaylar yıllardır hazırlanıyordu. Yabancı ajanlar, özellikle sivil toplum kuruluşu olarak adlandırılan aracılara son yıllarda 10 milyarı aşkın ödeme yaptı“ dedi.

Savunma Bakanı: Ordu tarafsız

Diğer yandan Savunma Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada "ordu her zamanki konumlarında bulunuyor" denildi.
Ayrıca açıklamada "Silahlı Kuvvetler anayasayal görevlerine bağlıdır ve iç politikadaki bir gerginliğe çekilemez“ denildi.

Aytekin Kaan Kurtul
ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar