banner864

Yeni başkan Rusya oldu! 12 Eylül 2014, 18:48

Atlantik cephesinin Ortadoğu'da savaş planları hız kazanırken Avrasya cephesinde de önemli gelişmeler yaşandı. Yalnız Batı'nın aksine Avrasya'nın gündeminde "savaş" değil, işbirliği, ticaret ve kalkınma vardı. Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'deki Şanghay İşbirliği Örgütü zirvesinde neler konuşuldu, hangi kararlar alındı, işte yanıtları
Dünyanın gözü Amerika'nın Ortadoğu'daki yeni savaş stratejisine kilitlenmişken, Avrasya cephesinin gündemini ticarette işbirliği ve kalkınma planları oluşturdu. Şanghay İşbilriği Örgütü 14'üncü zirvesini Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'de gerçekleştirdi.

Nevruz Sarayı'ndaki zirvede örgütün dönem başkanlığı Tacikistan'dan Rusya'ya devredildi. Rusya'nın başkanlık döneminde Pakistan, Hindistan ve İran'ın da üye devlet statüsüne yükseltilmesi için görüşmeler başladı.

Üye ülkeler, füze savunma sistemlerinin tek taraflı olarak güçlendirilmesinin küresel güvenliğe zarar verdiğini vurguladı. Ülke adı anılmadı.

Zirvenin en önemli gündem maddesiyse ticaret oldu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, üye ülkeler arasında yapılan ticarette karayolu taşımacılığının kolayşlaştırılması gerektiğini vurguladı. Putin, "ortak ulaşım sistemi" kurulmasınını önerdi.

Örgütün kurucu ülkelerinden Çin Halk Cumhuriyeti de işbirliğinin geliştirilmesi için atılımda bulundu. Çin Devlet Başakanı Şi Cinping, ortak projelere katkı amaçlı 5 milyar dolarlık kredi açacaklarını müjdeledi.

Öte yandan zirvede Ukrayna krizi başta olmak üzere uluslararası gelişmeler ve bölgesel güvenlik konuları da ele alındı. Tüm üye ülkeler Ukrayna krizinin Rusya ve Ukrayna arasında gerçekleştirilecek görüşmelerle çözülmesinden yana tavır koydu. Afganistan'da da birlik ve barışın sağlanabilmesi için milli kalkınma programı yürütülmesi konusunda anlaşmaya varıldı.

Zirvede uyuşturucu ve terörle mücadele konusu da görüşüldü. Orta Asya'da faaliyet gösteren organize uyuşturucu şebekelerine karşı örgütün ortak hareket etmesine karar verildi.

Örgütün bir sonraki zirvesiyse 2015 yılında Rusya'nın özerk Başkurdistan bölgesinde gerçekleşecek. Rusya’nın öncülüğündeki zirvede İran, Pakistan ve Hindistan'ın üyelik durumu netlik kazanacak.

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorum Gönder