Yine kaçak göçmen taşıyan bir tekne, yine ölüm 30 Haziran 2014, 15:23

‘UMUDA yolculuk’ bir kez daha trajediyle sonuçlandı.
İtalya’nın Sicilya Adası açıklarında kaçak göçmen taşıyan bir tekneye operasyon düzenleyen İtalya Sahil Güvenlik ekipleri, 30 cesetle karşılaştı.

Havaların ısınmasıyla birlikte Kuzey Afrika’dan, Avrupa’ya açılan önemli kapılardan biri olan İtalya’ya göç akını artarak devam ediyor. İtalya Donanması’na ait gemiler, sadece son 48 saatte, küçük balıkçı tekneleriyle bu ülkeye ulaşmaya çalışan 5 bine yakın kaçak göçmeni, sonu trajediyle bitebilecek bir durumdan kurtardı.

Bu operasyon, İtalya’nın “Mare Nostrum (Bizim Deniz)” diye adlandırdığı ve kaçak göçe karşı kalıcı çözümü hedefleyen operasyon çerçevesinde yapıldı.

Sicilya Kanalı’nda, 550 civarındaki kaçak göçmeni taşıyan balıkçı teknelerinden birine yapılan operasyonda, 30 kişinin cansız bedenine ulaşıldı. Aralarında 2 hamile kadının da olduğu bildirilen bu kişilerin, havasızlıktan ölmüş olabileceği belirtilirken, hayatta kalanların ise Pozzalo Limanı’na götürüldüğü açıklandı.

Pozzalo Belediye Başkanı Luigi Ammatuna, yaşanan trajedilerin ardı arkası kesilmemesine isyan ederek, “Bu kadar cesedi nereye koyacağımızı bile bilmiyoruz. Sadece iki tane morgumuz var ve sanırım komşu kentlerden yardım almak zorundayız. Ne var ki bugüne kadar nasıl görevimizi yaptıysak şimdi de yapacağız” dedi.

Son dönemlerin en büyük göçmen trajedilerinden biri yine İtalya açıklarında yaşanmış, alabora olan iki ayrı teknedeki 400’e yakın göçmen yaşamını yitirmişti.  DHA

Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar