banner864

Yunan Parlamentosu'ndan onay! 16 Temmuz 2015, 02:15

Yunanistan Parlamentosu, üçüncü kurtarma paketi için kreditörlerin ön koşul olarak talep ettiği 'kapsamlı reform paketi'yle ilgili kanun tasarısını kabul etti. Borç anlaşmasının ilk etapta meclisten geçmesine rağmen, Aleksis Çipras hükümeti büyük yara aldı.
Perşembe gününün ilk saatlerinde Yunanistan Parlamentosu borç anlaşmasının ön şartlarını onayladı.

Saat 02.10 itibariyle Yunanistan medyasına yansıyan bilgilere göre borç anlaşması 229 milletvekilinin desteğiyle meclisten geçti.

Borç anlaşmasının ilk etapta meclisten geçmesine rağmen, Aleksis Çipras hükümeti büyük yara aldı.

İlk bilgilere göre, SYRIZA'nın 32 milletvekili borç anlaşmasına onay vermedi. 6 milletvekili ise çekimser oy kullandı.

Son sonuçlara göre, SYRIZA-Bağımsız Helenler Koalisyon Hükümeti meclisteki sandalye çoğunluğunu kaybetmiş durumda

SOL PLATFORM VE KOMÜNİST AKIM ANLAŞMAYA SIRTINI DÖNDÜ

Bundan sonra Başbakan Çipras'ın yeni inisiyatifleri Yunanistan'ın siyasi geleceğini belirleyecek.

Borç anlaşması öncesinde parlamento binasının önünde polis göstericilerle çatıştı. Atina polisi 50'ye yakın göstericiyi göz altına aldı.

Meclis içerisindeyse, SYRIZA en büyük yarayı sol platformdan ve komünist akımdan aldı. Marksist tezleriyle öne çıkan parti üyeleri borç anlaşmasına sırtlarını döndüler.

ÇİPRAS: BAŞKA ALTERNATİF YOK
Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, oylama öncesi parlamentoda yaptığı konuşmada, pakette yer alan tedbirleri tasdik etmemesine rağmen başka alternatif olmadığını ifade etti. Çipras, "Tedbirlere inanmıyorum. Fakat kabul etmek zorunda kaldık" dedi.

Yunanistan Maliye Bakan Euclid Çakalotos da solun eski düşüncelerini kırması gerektiğini belirterek, "Aksi halde Yunanistan'ın geleceği olmayacak" ifadesini kullandı.

Çakalotos, "Bir şey biliyorum. Eğer sol eski düşüncelerini kırmazsa, bu ülkenin geleceği olmayacak. Biz ülkenin içinde bulunduğu durumu abartmıyoruz. Şu an kreditörle yapılan anlaşmayı yargılamak için çok erken çünkü çoğusu Avrupa'da siyasi düzeyde ne olacağına bağlı. Gelecek birkaç yıl Avrupa test edilecek" değerlendirmesinde bulundu.
(sputnik)

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar