banner864

Yunanistan'da şok istifa! 15 Temmuz 2015, 15:26

Yunanistan ile Euro Bölgesi arasında varılan anlaşmanın ardından, SYRIZA’dan ilk ayrılık haberi geldi. Kreditörlerle imzalanan anlaşmaya karşı çıkan Maliye Bakan Yardımcı Nadia Valavani görevinden istifa etti.
Kreditörleri ile üçüncü kurtarma paketini için anlaşmaya varan Atina hükümeti için kritik saatler başladı.

Yunanistan parlamentosunda bu akşam saatlerinde yapılacak tarihi oturum öncesinde Maliye Bakan Yardımcısı Valavani, istifa mektubunu Başbakan Aleksis Çipras’a sundu. İstifasının ardından bir açıklama yapan Valavani, kreditörlerin taleplerinin ele alınacağı oturmda ‘Hayır’ oyu vereceğini belirtti.

SYRIZA içindeki sol kanadın önde gelen isimlerinden Çevre ve Enerji Bakanı Panayotis Lafazanis ise istifa edeceği yönünde haberleri yalanladı. Lafazanis, akşam gerçekleştirilecek oturumda ise ‘Hayır’ oyu vereceğini açıkladı.

Yunanistan’da 25 Ocak’ta gerçekleştirilen erken seçimlerin ardından kurulan SYRIZA – ANEL koalisyonu parlamentoda toplam 162 sandalyeye sahip.

Muhalefetteki Yeni Demokrasi, PASOK ve Nehir’in (Potami) de yeni borç anlaşmasına ‘Evet’ diyeceklerini açıklamasıyla kreditörlerin şart koştuğu reformların meclisten geçeceğine kesin gözüyle bakılıyor.Yorum Gönder