banner864

Bu ilacı kullananlar dikkat! 20 kişi hayatını kaybetti 25 Mayıs 2015, 11:08

İngiltere'de 2 yıl içerisinde akne tedavisinde kullanılan Roaccutane'a bağlı 20 ölüm gerçekleşti.
İngiltere'de 2012 - 2014 yılları arasındaki vakalar baz alınarak hazırlanan araştırmada, bu yıllar içerisinde 218 kişide ilacın yan etkilerinin saptandığı rapor edildi. Sivilce tedavisinde kullanılan Roaccutane, cildin sebum üretimini azaltarak, siyah ve beyaz noktaların oluşumunu engelliyor. İçerisinde antibiyotik bulunmayan Roaccutane, akne oluşumunu tetikleyen bakterileri yok etme özelliğine de sahip. İntihara yol açtığı konusunda uzun tartışmalara neden olan ilacın kutusuna 1998 yılında 'intihara yol açabilir' uyarısı eklenmişti.

Tedavisi yüzde 99 başarılı sonuçlar veren ilacın yan etkilerinin ise oldukça tehlikeli olduğu iddia ediliyor. İlaç ile intihar eğilimi hakkında bilimsel bir kanıt bulunmasa da, doktorlar ilacı kullanan kişilerin kayıtlarını tutmak şartıyla ilacı reçeteye yazabiliyor. 2014 Kasım ayında yapılan bir araştırma ile de Roaccutane'un psikiyatrik bozukluklarla ilişkisini gösteren bir rapor da yayımlanmıştı.

Kaynak: Milliyet 


Etiketler

Yorumlar

cevat kelle :

bu ilaci 20 sene evvel ben de uyguladim. ise yariyor ama ne yazikki kol kadar yan tesiri var kagidini okudugunuzda. kadinlar bu ilac kürürü (genelde 5 paket) kullandiktan 6 ay sonra anca cocuk yapabilir yoksa sakat dogabiliyor cocuk. ya da dudaklari asiri sekilde kurutuyor. krem kullanmak gerekiyor. ama ilac cok kötü akne olan insanlarin hayatini degistiriyor, akneleri yok oluyor.

yıldız hanoğlu :

neden yasaklanmıyor

selahattin :

sağlık bakanlığı ne işe yarıyor

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar