banner864

Bugün resmen başladı! 05 Ocak 2015, 18:02

Yükseköğretime Geçiş Sınavı ile üniversitelere sınavsız geçiş için başvurular alınmaya başlandı. Başvurular 19 Ocak'ta, sınav ücreti yatırma işlemi 20 Ocak'ta sona erecek.
Sınav maratonu bugün resmen başladı. 
Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı ile üniversitelere sınavsız geçiş için başvurular alınmaya başlandı. Başvurular 19 Ocak'a kadar sürecek. 

Başvurular 2 aşamadan oluşacak. Birinci aşamada, aday bilgileri ÖSYM Aday İşlemleri Sistemine işlenecek ve onay kodu sisteme girilecek. İkinci aşamada ise sınav ya da sınavsız geçiş ücreti yatırılacak. Başvuruda kullanılacak fotoğraf son 50 ay içerisinde herhangi bir başvuru merkezinden çekilmiş ve ÖSYM tarafından reddedilmemiş fotoğraf olacak.

Başvurun ikinci aşamasında ise YGS ve sınavsız geçiş için ücret yatırılacak. Ancak sınav ücretleri bu yıl zamlı tarifeden yatırılacak. Yeni yılla birlikte sınav ücretlerine yüzde 25 oranında zam yapıldı.  Adayların 15 Mart’ta düzenlenecek Yükseköğretime Geçiş Sınavı için 50 TL, haziran ayında yapılacak Lisans Yerleştirme Sınavları’nın her biri için ise 30 Lira ödemesi gerekecek. Bir öğrenci 5 torurumda yapılan LYS sınavında sınavların hepsine girerse cebinden 200 Lira çıkacak.

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder