Canan Karatay artık ekrana çıkmadan önce... 09 Temmuz 2015, 10:33

Sağlık Bakanlığı, RTÜK’e başvurarak, televizyon kanallarının Canan Karatay gibi birçok uzman isme ‘yaygın tıbbi kuralların ve uzmanlık alanlarının dışına çıkmayacaklarına’ dair bir taahhütname imzalatmasını istedi.
Habertürk'ten Aykut Yılmaz'ın haberine göre, Bakanlık, RTÜK’e gönderdiği bir yazıyla, ekrana çıkacak doktorlara ve uzmanlara, sağlık meslek mensuplarının uyacağı kuralları ve etik değerleri içeren bir taahhütname imzalatılmasını istedi. Taahhütnameyi uzmanlara, yayınına katılacakları televizyon ya da radyo kuruluşları imzalatacak. Sağlık Bakanlığı’nın televizyon kanallarına ve radyolara duyurulmasını istediği taahhütnamede, yayına katılacak uzmanın adı-soyadı, imzası ve diploma numarasının yazılacağı alanlarla, yayın boyunca ‘uyacakları’ 12 madde yer alıyor.

İşte o maddeler:

‘UZMANLIK SINIRLARIM İÇİNDE KALACAĞIM’

-Kanunlara, genel ahlaka, tıbbi deontoloji ve sağlık meslekleri etik kurallarına uyacağım.
-Dürüstlük ve tarafsızlık, saygınlık ve güven, nezaket ve saygı gibi temel etik ilkelerine uygun davranacağım.
-Bilgilendirmelerimde uzmanlık/mesleki alanım sınırları içinde kalacağım
-Belirli hasta veya hastaların teşhis ve tedavisine yönelik bilgilendirme yapmayacağım.
-Kişileri yanıltacak, yanlış yönlendirecek ve paniğe sevk edecek şekilde konuşmayacağım.
-Kişilerin bilgi ve tecrübe eksikliğini istismar edecek şekilde veya abartılı iddialar ileri sürerek yanlış izlenim oluşturmayacağım.
-Doğruluğu bilimsel ve klinik olarak kanıtlanmamış veya mevzuatla tıbbi işlem olarak tanımlanıp düzenlenmemiş tedavi ve yöntemler hakkında; bu yöntemlerin hastalıkları tedavi ettiğine dair bilgilendirme yapmayacağım.

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar