banner864

Davutoğlu'ndan dershane açıklaması 14 Temmuz 2015, 16:06

Davutoğlu, Anayasa Mahkemesi'nin dershanelere dair kararına ilişkin açıklama yaptı.
Davutoğlu yaptığı açıklamada, Anayasa Mahkemesi'nin dershanelerle ilgili kararını değerlendiren Davutoğlu, "Anayasa Mahkemesi'nin açıkladığı kararla ilgili daha gerekçeli, detaylandırılmış bir çerçeve bize de kamuoyuna da ulaşmış değil. Ulaştığı zaman değerlendirmelerimizi yapacağız. Herhangi bir hukuki boşluk oluşmaması için atılması gereken adımların ne olduğunu tespit edeceğiz. Biraz önce Milli Eğitim Bakanımızla da görüşme yaptım. Adalet Bakanımız, ilgili birimlerimiz bunu değerlendirecekler. Anayasa Mahkemesi'nin gerekçeli yayınlanması sonrasında alacağımız tedbirler hususunda kimsenin tereddütü olmasın. Bu anlamda boşluk oluşmaması için gayret sarf edeceğiz" ifadelerini kullandı.

"Türkiye'de eğitim politikalarını belirleme hakkı, yetkisi, sorumluluğu siyasi iradeye aittir" diyen Davutoğlu, şunları kaydetti:
"Yani gerek yasal çerçeve gerek Türkiye'de güçler ayrılığı esasına göre dış politika, ekonomi politikaları, sosyal devlet politikalarını yönetmek nasıl halkın seçtiği hükümetlerin uhdesindeyse eğitim politikalarını belirleme hakkı da yetkisi de sorumluluğu da halkın seçtiği hükümetlerdedir. Hukuki bir ihlal ya da insan haklarıyla ilgili bir şey varsa Anayasa Mahkemesi'ne başvurulur. Anayasa Mahkemesi'nin hukuki yetkisi böyle bir şeyi değerlendirme konusu yapmaktır. Eğitim politikalarının ne olacağına karar verecek olan makam yürütme erkidir. Yürütme erkinin de bu konudaki tutumu örgün ve yaygın eğitimin güçlendirilerek dershanelere olan ihtiyacın azaltılması mümkünse kalmaması yönündedir. Çünkü dershanelerin üzerinden hem vatandaşlarımızın çektiği çileler hem eğitim mantığı itibarıyla test mantığı içinde karşı karşıya kalınan sorun ve örgün eğitim üzerindeki negatif etkisi yanında bazı amaçlar için kullanılmak bağlamında da olumsuz tesirleri göz önünde bulundurularak bu karar alındı. Eğitim politikalarının nihai belirleyicisi siyasi iradedir, yürütme erkidir. Mahkemenin gerekçeli kararını gördükten sonra bu konuda ne tür tedbirler alınması gerektiğini ve eğitim politikalarımızın temel ilkeleriyle ki belirlediğimiz temel ilkeler arasında milli eğitimin örgün işleyişinin temel alınması konusunda da bu ilkeler etrafında tekrar gereken kararlar alınır. Bir üçüncü husus var ki Türkiye'de 7 Haziran seçimleri sonrasında ortaya çıkan tablo toplumsal yumuşama ve belli ölçülerde siyasi görüşmeler üzerinden bir hükümet ortaklığı kurma çalışması yürütülürken bu tür kararların, bazı açıklamaların gündeme gelmesi de açıkçası düşündürücüdür. Eğer bir hükümet yapısı ortaya çıktığında yeniden kurulduğunda bunlar yeniden gündeme gelebilir. Ama bugünlerde bu tür kararlardan hareketle kimse tekrar Türkiye'de yürütme erkinin sorumluluk taşıdığı konularda farklı tavırlar alınabileceğine kapılmamalıdır. Hukuka saygımız var, Anayasa Mahkemesi'nin gerekçeli kararını göreceğiz. Ama bu konulardaki karar ve tutumuzda bir değişiklik olmadığını ifade etmeliyim."


ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder