banner864

Domateste biberde bu tehlikeye dikkat! 07 Temmuz 2015, 20:13

Hem cebimiz hem de sağlığımız tehlikede... Genellikle fiyatların pahalılığından yakındığımız zirai ürünlerde bu kez pestisit tehlikesi ortaya çıktı. Peki nedir bu pestisit? Akdeniz Üniversitesi araştırmasına göre Domates, yeşilbiber, salatalık, patlıcan gibi ürünlerde normalin çok üzerinde pestisit, yani ilaç kalıntısı var. Bunun yanında yanlış gübre kullanımı da sağlığımız için ciddi risk oluşturuyor.
 Tarım zararlıları ile mücadelede en kolay yöntem ilaçlama... Peki bu yöntem ülkemizde bilinçli ve doğru bir şekilde uygulanıyor mu?

Cumhuriyet Gazetesi Antalya ve çevresinde yapılan araştırmanın çarpıcı sonuçlarına yer verdi. Buna göre domates, yeşilbiber, salatalık, kabak, patlıcan, çilek ve portakal gibi ürünlerde yasal sınırın çok üstünde ilaç kalıntısı tespit edildi.

Hal esnafı yurt içinde dolaşan mallarda denetimlerin yetersiz olduğunu söyledi.

Esnaf, yavaş işleyen denetim süreci nedeniyle ilaç kalıntısı olan ürünlerin piyasada rahatça dolaştığına dikkat çekti.

Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Özden Güngör de denetimsizlikten yakındı.

Güngör’e göre zehirli maddeler ilaçla sınırlı değil. Gübreleme de kontrolsüz ve bilinçsiz yapılıyor.

HABER: CEM BAYAN
KAMERA: MEHMET ALİ GÜLSEVEN

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

A.A :

çernobil nükleer santralindeki patlamadan sonra, dönemi bakanlarından cahit aral, kameralar karşısında çay içmişti, kimbilir birileri çıkıp tuza bandırıp domates , salatalık yer. bekleyilim,bakalım, görelim.

mustafa cenap aytepe :

kapi̇tali̇zmde tek kural sermayedarin sermayesi̇ni̇ artirmak koşullar ve şeki̇l vede hangi̇ sonuçla olursa olsun amaç para kazanmak araç i̇se i̇nsan güğcünü en acimasizca kullanmak bunun en çarpiçi örnegi̇ bariş i̇sti̇yen abraham li̇nkoli̇ni̇n katli̇ daha da önemli̇si̇ kenedi̇ kardeşleri̇n savaş tüccarlarina açtiği savaşta katledi̇lmesi̇ kapi̇tali̇zm acimasizdir akrep gi̇bi̇ zamani geldi̇ği̇nde kendi̇ni̇ sokar.

Fx :

devlet eksin kardşeim... örnek olsun.. kanuna kurala göre(uluslararası standarda göre).. kendi yerlerinde de satsın... (et balık kurumu hesabı) işte özelleştirmemek o yüzden lazım... kamu devlet demek ne demek daha onu bilmiyorunuz.. onla nasıl ayağa kalkılır dünya 1ncisi olunur.. hepsi çok basit halbuki...

Fx :

kanuna kurala uyan yok ki... halbuki nefes-almak vermek vücudun içinde yaşam döngüsü hepsi kanunlar ile oluyor... adam cebini dolduramcam diye insalığı yok etmekten utanmıyor cahil bilgisiz düşüncesiz bir yandan da Allaha inanıyor... öyle bir karambol bir ülkeyiz... öncelikli dini kaldırıp felsefe..doğa...işleyiş anlatılmalı... kendi günahını(pişmanlık) kendi görebilmeli

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder