banner864

Dünya nüfusunun 3'te 2'si pirinç tüketiyor 28 Nisan 2015, 12:16

Dünya nüfusunun 3'te 2'si pirinç tüketiyor. Sağlıklı hububat, pir çok yemeğe dönüşebiliyor.
 Dünya nüfusunun 3'te 2'si pirinç tüketiyor. Sağlıklı hububat, pir çok yemeğe dönüşebiliyor.

Pirinç dünya nüfusunun 2/3’ünün kullandığı vazgeçilmez bir gıda maddesi. Bir hububat olan pirinç, kolay hazırlanması, ekonomik ve besleyici olması nedeniyle binlerce yıldan beri insanlar tarafından tüketiliyor.

Pirinç çeşitli karbonhidratlar içeriyor. Bu karbonhidratlar vücudun enerji kaynağı olduğundan insan beslenmesinde bunlara büyük ihtiyaç var. Karmaşık karbonhidratlar kaslarda depolanıyor ve vücudun enerji ihtiyacını karşılıyor. Uzman Diyetisyenler günlük kalori ihtiyacının yarısının bu çeşit karbonhidratlardan sağlanmasını tavsiye ediyor.

İŞTE PİRİNCİN FAYDALARI

Pirinç, diğer hububat çeşitleriyle mukayese edildiği zaman çok yüksek oranda kaliteli protein içerir. Kuvvetli kas gelişimi için bünyesinde sekiz adet biyolojik tam değerli amino asit mevcuttur. Pirinç aynı zamanda thiamin, riboflavin, niacin, fosfor, demir, potasyum gibi besleyici ve vücut için gerekli elementleri içerir. Pirinç sağlıklı bir besin maddesi olup yağ, kolesterol ve sodyum içermez. Pirinç alerjik olmayan, gluten içermeyen bir gıda maddesi olduğundan özel hasta diyetlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Amerikan orta taneli pirinci, diğer gıdalardan farklı olarak çok çeşitli şekillerde kullanılmaktadır. Çorba, salata, tatlı ve pilav en yaygın kullanılma şeklidir. Bunlara ilave olarak birçok yemek çeşitlerinde katkı maddesi ve garnitür olarak kullanılmaktadır. Hazırlanması kolay, çabuk ve ekonomik bir gıda maddesidir.

İHA


Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar