Kamuda çalışan bin kişinin diploması sahte 21 Temmuz 2015, 18:09

F tipi isimlerin TÜBİTAK'a sahte diplomayla girmesi üzerine başlayan soruşturmalarda incelemeler tamamlandı. 6 milyon diplomayı inceleyen yetkililer, bin kişinin sahte diplomayla kamu kurumlarında çalıştığını belirledi. Konuyla ilgili hazırlanan rapor sonrası sahte diplomalı kişilerin meslekten atılmaları bekleniyor.
F tipi örgüte yönelik operasyonlarla birlikte ortaya çıkan "sahte diploma" skandalı diğer kamu kurumlarına da sıçradı.

Eski TÜBİTAK Kamu Sertifikasyon Merkezi Başkanı Hasan Başaran ile uzman Cevdet Aydın’ın kuruma sahte diplomayla girdiğinin tespit edilmesinin ardından sahte diploma soruşturması başlatıldı.

Meydan Gazetesi'nin haberine göre Soruşturma Milli Eğitim Bakanlığı, İstihbarat Dairesi Başkanlığı ve Milli İstihbarat Teşkilatı ile birlikte yürütüldü. 6 milyon diplomayı incelemeye alan görevliler bunun yanı sıra yabancı dil yeterliliklerini gösteren belgeleri de taradı.

İnceleme sonrası devletin önemli kurumlarında görev yapan bazı bürokratların da aralarında bulunduğu bin kişinin diplomasının sahte olduğu belirlendi. Sahte diploma için en çok tercih edilen üniversiteler ise sırasıyla ODTÜ, Boğaziçi, Hacettepe ve Gazi oldu.

Bakanlığın, konuyla ilgili bir rapor hazırlayacağı ve bu kişilerin meslekten atılmaların gündeme geleceği belirtiliyor.

Öte yandan Yüksek Öğretim Kurumu yaşanacak skandallları önlemek için harekete geçti. Diploma sorgulama sistemi kuran YÖK, bütün üniversite diplomalarını bu sisteme yükledi. Kamu kurumlarına yapılacak iş başvuruları sonrası diploma kontrolleri bu sistem üzerinden kontrol edilecek.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

AV.ŞEVKET CEYLAN-ANKARA :

ŞEVRRİ YOBAZLARIN, YARDAKÇI BAKAMAYAN LARIN, BİATÇI YAĞCILARIN, MAKARA BAKARA CILARIN; LAİK T.C. KARŞITI YARATIKLARIN DİPLOMALARI DA İNCELENEBİLDİ Mİ ACABA?... İNCELENMELİ!...

typ :

sahte diplomayla bir makama mevkiye gelip gercek ortaya cikinca rezil olma ya da yillarca diken ustunde oturma gibi sakincalar mevcut. ama adam uc yillik diplomayla dort yillik diploma gerektiren makamda oturuyor ona bir sey olmuyor bunlara niye olsun diyorsan o baska. oyleyse ecevit'in sucu neydi de cumhurbaskani olamadi yuksekokul mezunu durumundan.

Fx :

özel üniversitelerden istediği adamı mezun edebilirler bilgili bilgisiz ve istediği yere girebilir... sızma... ajanlığın diğer legal versiyonu....

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar