banner864

Kansere müzikle meydan okudular 10 Şubat 2015, 10:15

Memorial Sağlık Gurubu Antalya Onkoloji Merkezi’nde kanser tedavisi görmüş hastaların oluşturduğu Onkoloji Grubu Türk Müziği Topluluğu’nun konseri büyük beğeni topladı.
 Memorial Sağlık Gurubu Antalya Onkoloji Merkezi’nde kanser tedavisi görmüş hastaların oluşturduğu Onkoloji Grubu Türk Müziği Topluluğu’nun konseri büyük beğeni topladı.

Hastalıklarını müzikle tedavi eden hastaların performansı usta sanatçılara taş çıkarttı.

4 Şubat Dünya Kanser Günü kapsamında, Memorial Antalya Hastanesi’nde kanser tedavisi gören hastaların oluşturduğu Onkoloji Grubu Türk Müziği Topluluğu konser verdi. Memorial Antalya Hastanesi konferans salonundaki konsere doktorlar, hemşireler ve hasta yakınları da büyük ilgi gösterdi. Şefliğini Prof. Dr. Erol Işın'ın yaptığı koro hicaz, acemaşiran, mahur makamında 15 şarkı seslendirdi.

Hastalarının konserini dinleyen Memorial Sağlık Grubu Antalya Onkoloji Merkezi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Özdoğan, 4 Şubat Dünya Kanser Günü’nün 150’den fazla uluslararası derneğin bir araya gelip, kanser konusunda bilinçlendirmenin gelişmelerin halka aktarıldığı en önemli günlerden biri olduğunu söyledi. Bu yıl kanser noktasında en önemli hedefin ‘Kanserli Bireylerde Yaşam Kalitesi’ olarak belirlendiğinin altını çizen Prof.Dr. Özdoğan, "Kanserli bireylerde erken tanı, tüm tedavilerin tüm hastalara ulaştırılması diğer hedeflerdir. Kanser mücadele edilebilen bir hastalıktır. Bu ifade tüm dünyaya yayılmaya çalışılıyor. Bu çok önemlidir. Bugün kanser gibi bir hastalığın üçte birini yok edebiliriz. Biraz yaşamımızda oynamalar yaparsak, kanser gibi aileleri yaralayan hastalığın neredeyse yüzde 30’unu ortadan kaldırabiliriz" diye konuştu.

"KANSER ZOR BİR HASTALIK"

Hastalarının oluşturduğu müzik grubuna da değinen Prof. Dr. Özdoğan, "Kanser hastalarımızın hazırladığı koroyla, onların seslendirdiği müzikle biz de bu mücadeleye varız diyoruz. Hastalarımın karşımda hayat dolu olması ve müzikle uğraşmaları benim içinde inanılmaz bir mutluluk. Kanser zor bir hastalık. Aileyi de bireyi de yaralayan bir hastalık. Bu alanda yaptığımız yenilikler, değişiklikler bizi gelecek adına mutlu ediyor. Önemli projelerin alt yapısını hazırlamamıza katkı sağlıyor" ifadelerini kullandı.

ERKEN TANININ ÖNEMİ


Türkiye’de yılda 160 bin ile 200 bin arasında kanser vakasının ortaya çıktığını belirten Prof.Dr. Özdoğan, şunları söyledi:
"Bu ciddi bir rakamdır. Türkiye’de özellikle son birkaç yılda kamu ve halkla, sivil toplum kuruluşları ve medya ile bir bütünleşme var. Bu çok önemli bir gelişmedir. Yanan bir ateşe bizler de odun atarsak çok güçlü bir ateşimiz olur. Bu hastalıkla mücadelede önemli bir noktaya geleceğiz. Erken tanı son derece önemlidir. Hastaların neredeyse üçte birine erken tanı koyup, yaşamlarını kurtarabiliriz. Üçte birine erken tanı koyabiliriz. Neredeyse yüzde 60-70’ini ölümcül bir hastalıktan, yaşanır bir hastalığa dönüştürüyoruz. Kolları sıvama zamanı geldi."

"DÜZENLİ BESLENMENİN ADRESİ AKDENİZ MUTFAĞI"

Türkiye’de artık kanser yoğunluğunu konuşmadan, kanserden kurtulmayı konuşmaya doğru yürünmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Özdoğan, "Başta sigarayı hayatımızdan çıkarmamız lazım. Sigarayı çıkarırsak birden bire kanserin yok olduğunu görüyoruz. Solaryum, güneşe fazla maruziyet, sağlıksız beslenme, obezite, bunların hepsi kanserle ilişkilidir. Sağlıklı bir topluma doğru gitmeliyiz. O zaman neler yapmamız gerektiğini anlatalım. Mutlaka sigaradan uzak kalacağız. Aşılanacağız. Özellikle Hepatit virüsüne karşı aşı yaptıracağız. Çocuklarımızı rahim ağzı kanserine karşı aşılatacağız. Aşırı kilo almaktan kaçınırken, spor yapma alışkanlığı kazanacağız. Aşırı kırmızı et tüketmemenin yanında, Akdeniz mutfağı hem lezzete hem de sağlıklı bir beslenme tarzına sahip olacağız. Bunu markalaştırıp tüm ülkeye yaymalıyız. En önemlisi de erken tanıyı ihmal etmeyeceğiz. Bunu tüm topluma yayarsak o zaman kanserden uzak ve sağlıklı bir toplum oluşturacağız" diye konuştu.

"KANSER KELİMESİ KORKU UYANDIRIYOR"

'Kanser' ifadesinin toplumda bir korku uyandırdığını kaydeden Prof. Dr. Mustafa Özdoğan, "Son birkaç yıldır bununla da mücadele ediyoruz. Kanseri mücadele edilebilir bir hastalık olarak algılandığında, o korkuyu yok etmiş oluyoruz. Bir dizi kaygılar ortadan kalkıyor. Kanser artık mücadele edebileceğimiz bir hastalıktır. Bu algıyı oluşturmalıyız" dedi.

DHA

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar