LYS'deki çarpıklık bir kez daha ortaya çıktı! 03 Mayıs 2015, 15:07

Lisans yerleştirme sınavları eğitim sistemindeki çarpıklığı bir kez daha ortaya koydu. Yerleştirmelere sonucunda 25 üniversitenin fizik, kimya ve biyoloji bölümleri boş kaldı. Nedeni ise bu bölümlerden mezun olanların iş bulmada yaşadığı zorluklar.
Üniversite sınavlarına giren adaylar tercih etmedi, 25 üniversitenin fizik, kimya ve biyoloji bölümleri boş kaldı. Bazı üniversitelerin matemetik bölümlerine de sadece birkaç öğrenci yerleştirildi.

Üstelik neredeyse hiç öğrencisi olmayan bu bölümlerde 240 akademisyen çalışmaya devam ediyor. 

Temel bilim olan fizik, kimya, ve biyoloji bölümünü öğrencilerin tercih etmeme nedeni, bu bölümlerden mezun olanların iş bulmada yaşadığı zorluklar.

Ortaya çıkan bu ilginç tablo için Yükseköğretim Kurulu harekete geçti. Konu ile ilgili açıklama yapan YÖK Başkanı Profesör Doktor Yekta Saraç, mezunlara yeni unvan, burs teşviği gibi çalışmalarla bölümleri cazip hale getirmeye çalıştıklarını söyledi.

TÜBİTAK Başkan Vekili Profesör Doktor Mehmet Çelik’i ziyareti sırasında konuşan Saraç, LYS'de ilk 5 bin kişi arasında yer alıp temel bilimleri seçen kişilere verilen bursun, ilk 20 bine kadar çıkmasını teklif etti.

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorumlar

T.C vataninin bekcileri :

bu vatan uzerinde digerleri yandas olarak girmeye tenezul etmeden bazi yerlere getirilirken sinavlara halkin milletin saf mazlum gencleri aylarca calisip sinavlara girebilmek is sahibi olmak icin cabalaya dursunlar peki neden yapiliyor bu sinavlar yuzde 70 ler sinavsiz girerken digerleri neden eziyetler cekiyorlar goz boyama durustluk oyunlarimi vijdanlarini hafifletme tiyatrolarmi

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar