LYS heyecanı sürüyor! 14 Haziran 2015, 10:19

Üniversite adayları için iki hafta sonu sürecek Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) bugün saat 10.00'da başladı.
Sabah saatlerinde sınav merkezlerine gelen adaylar üzerleri arandıktan ve sınav salonlarına girişi yasak olan araç gereçlerin kontrolü yapıldıktan sonra salonlara alındılar. Sınava son anda yetişen adaylar koşarak binaya girerken, öğrenci velileri yaşanabilecek bir gürültüye karşı okul bahçesinin dışarısına çıkartıldı. Sınavın ilk günü yapılan LYS-4 sosyal bilimler sınavı için 135 dakika zaman verildi.

Öğrenci velisi Alican Kıskaç, “Çocuğumu getirdim. Bu sınav çok stresli. İnsan hayatında handikaplı bir dönem. Bir de sınavı dörde bölmüşler. Çocuklar bu heyecanı, stresi dört defa yaşayacaklar. Lütfen bunun üzerinde tekrar düşünsünler" dedi.

Veli Nuran Kıskaç ise “Tek gün yaşanılan bu heyecan, çocuklar için zaten çok fazla yüklü oluyor. Ertesi günü tekrar, daha sonra haftaya bir daha sınav stresi. Yıllardır ortaokulda, lisede hep sınav sistemi ile yerleştirme yapılıyor. Ama bunların da çok dengeli olduğunu düşünmüyorum. Çocukların hayatları ile ilgili kararları bizler değil, biraz da onlara bıraksak. Sözelin ya da matematiksel sınavın tercih ettikleri üniversite için ne kadar etkili olacağını bilemiyorlar. Öyle bir akıma kapılmış gidiyorlar. Çocuklar bu sınavların tek sınavda yapılmasının daha yararlı olacağını düşünüyorlar. Bu stresi dört kere ayrı ayrı yaşamak istemiyorlar" diye konuştu.


Mustafa ÖZDABAK-Zeki GÜNAL/ İSTANBUL DHA 

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar