banner864

Önemli uyarı geldi: Böyle giderse yeni bir kriz kaçınılmaz! 05 Temmuz 2015, 19:04

Çiğ sütte tehlike çanları çalmaya başladı. 1 lira 15 kuruşta sabitlenen fiyatlar bir yıldır hiç artmadı. Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, "böyle giderse ne yazık ki hayvanlar kasaba gidecek, yeni bir kriz kaçınılmaz olacak" uyarısı yaptı.
Perakende süt, peynir ve yoğurt zamlandı ancak çiğ süt fiyatları bir yıldır artmadı.

Konuyla ilgili Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar’dan önemli bir uyarı geldi.

Bayraktar böyle giderse ne yazık ki milyarlarca dolar harcanarak oluşturulan damızlıkların kasaba gideceğini, yeni bir krizin kaçınılmaz olacağını söyledi.

Ulusal Süt Konseyi'nde belirlenen çiğ süt tavsiye fiyatı Temmuz 2014 tarihinden bu yana 1 lira 15 kuruşta sabit kaldı. Ancak, perakende sütte yüzde 8,9, beyaz peynirde yüzde 7,9, yoğurtta yüzde 2,4, fabrika yeminde yüzde 2, yoncada yüzde 3,6 artış yaşandı.

Bayraktar, piyasanın tüccarın elinde oyuncak olduğunu birkaç sanayici grubunun karşısında mağdur olmuş yüz binlerce süt üreticisinin varlığını hatırlattı.

Devlet, 'serbest piyasa ekonomisi' denilerek bu yaşananlara tarafsız ve sessiz kalmamalıdır diyen Bayraktar, piyasaya müdahale edilmesi gerektiğini vurguladı.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

MUSTAFA CENAP AYTEPE :

türkji̇yede üreti̇ci̇ çok kötü durumda bol yedi̇ği̇mi̇z dometi̇s tarlalarini yok netti̇ler ve toroslara seralari di̇zdi̇ler bi̇r ki̇lo domati̇zi̇ yüz kurusa alirken 1 pakedi̇ ni̇ 3 li̇raya ki̇losunu 5 li̇raya almioya başladik ama mi̇llet memnun seçi̇mler bunu gösteri̇yor

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar