banner864

Sağlık Bakanlığı'ndan çocuk felci açıklaması 28 Mayıs 2015, 01:49

Sağlık Bakanlığı, çocuk felci destek aşılama çalışmalarının 2’nci turunu 29 Mayıs-4 Haziran 2015 tarihlerinde gerçekleştirecek.
 Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Uygulamanın 1. turu 20-26 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilmişti. Dünya Sağlık Örgütü, sınır komşularımızda çocuk felci vakaları görülmesini ‘Halk Sağlığı Acili’ olarak değerlendirmekte ve bölgedeki ülkelerde tedbir alınması gerektiğini ifade etmektedir. Ülkemizde 1998 yılından beri çocuk felci vakası görülmemektedir. 2002 yılında da Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi ile birlikte çocuk felcinden arındırılmış ülke sertifikası almıştır. Bilim Kurulumuz çocuk felci hastalığının ülkemize girişinin engellenmesi amacıyla bazı tedbirlerin alınmasını kararlaştırmıştır” denildi.
Açıklamaya şöyle devam edildi:
“Bu kapsamda 5 ilimizde (Şırnak, Mardin, Şanlıurfa, Hatay, Kilis) yaşayan 5 yaş altı çocuklarımızla kamplarda ve kamp dışında yaşayan misafir çocuklara çocuk felci aşısı yapılacaktır. Diğer illerimizde ise çocuk felci açısından riskli ülkelerden gelen kişilerin bulunduğu yerlerde 5 yaş altı çocuklar aşılanacaktır. Halen sınır giriş çıkışlarında tüm kişilere çocuk felci aşısı uygulanmaktadır. Çocuk felci destek aşılama çalışmaları kapı kapı dolaşılarak ve merkezi yerlerde istasyonlar kurularak yapılacak, ulaşılamayan tek bir çocuk kalmamasına özen gösterilecektir.”


ARZU TÜRKUÇAR
İHA
Etiketler

Yorum Gönder