banner864

Sindirim sistemi rahatsızlıklarınızı bitkilerle yenebilirsiniz! 13 Ocak 2015, 09:44

İstanbul Florence Nightingale Hastanesi, Beslenme ve Fitoterapi Uzmanı Ece Günay Akkuş sindirim sistemi rahatsızlıklarını bitkilerle mutlu yenmenin yollarını anlatıyor.
Büyük şehirde yaşamanın en zor yanları; hareketsiz ve stresli yaşam, düzensiz ve dengesiz beslenme şeklidir. Hepsi bir araya geldiğinde kabızlık, hemoroit problemleri gibi gündelik yaşamı olumsuz etkileyen bir tablo ile karşı karşıya kalıyoruz. İstanbul Florence Nightingale Hastanesi, Beslenme ve Fitoterapi Uzmanı Ece Günay Akkuş sindirim sistemi rahatsızlıklarını bitkilerle mutlu yenmenin yollarını anlatıyor;

BAĞIRSAKLARINIZ DÜZENLİ ÇALIŞMIYOR MU?

-Posa ve liflerle beslenmeye dikkat edin: Öncellikle yiyeceklerden aldığınız posa miktarının günlük olarak yaklaşık 25-30 gr arasında olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Ana öğünlerde ve ara öğünlerde lif oranı yüksek besinlerin tercih edilmesi, gaitanın kıvamının yumuşamasına ve daha kolay bağırsaklardan atılmasına yardımcı olur.
-Beslenmenizde zeytinyağı ve tereyağını eksik etmeyin: Yağsız diyet, metabolizmanın yavaşlamasına ve bağırsakların tembelleşmesine neden olur .)
-Hayatın dinamiğini su ile yakalayın: Günde 1,5 – 2 litre su tüketin.
-Egzersizi yaşam biçimi haline getirin: Haftada en az 3 defa yapılıcak, egzersiz desteği.

Lif oranı yüksek beslenme ne demektir ?
Unutmayın; tüm sebze ve meyveler yüksek oranda lif içerir…

Beyaz un ve türevi, nişastalı besinlere beslenmenizde çok sınırlı yer ayırın. Tüm sebze ve meyveler yüksek oranda lif içerir.
Meyvelerin suyunu sıkmak yerine, kendisini posalı olarak tüketmek bağırsaklarınızın çalışmasına yardımcı olacaktır.
Kurubaklagiller (nohut, mercimek, kurufasulye) haftada en az 1 defa mutlaka tüketilmesi gereken besin grubudur.
Karnabahar, brokoli, brüksel lahanası, beyaz lahana gibi kükürtlü bileşenleri içeren antioksidant besinleri hafif suda pişirerek tüketin.

İşte size alternatif ara öğün seçenekleri ;


-Ara öğünlerde günde 2 defa prebiyotik yoğurtla birlikte, kuru meyveli yulaf karışımını tarçınla zenginleştirerek tüketin.
-Kefir immün sistem üzerinde çok etkilidir, mide ve bağırsak sistemini düzene sokar.
-Kuru meyveleri ceviz, badem, fındıkla beraber tüketilebilirsiniz.

Kabızlıkta ve Hemoroitte uygulanabilecek Bitki çayı tarifi :


Bir tutam rezene meyvesi, papatya çiçeği ve sinameki yaprağını kaynamış su içerisinde 10-15 dakika bekletin. Gece yatmadan önce 1 bardak için ancak 1 haftadan daha uzun süre uygulamayın…

Hemoroite çözüm: Kafur yağı ve sığır kuyruğu yağı karıştırılarak yapacağınız merhemi sabah, akşam masaj yaparak, ağrıyan yerlere sürdüğünüzde , ağrınızın hafiflediğini göreceksiniz.

Mide Rahatsızlıklarında Dikkat edilmesi Gerekenler ;

Mide Rahatsızlıklarında yapılması istenen en önemli şey, mideyi uzun süre aç bırakmamaktır. Uzun süren açlık durumlarında mide asidi artar ve midede ekşime adını verdiğimiz , kişiyi olumsuz etkileyen sorunlar ortaya çıkar.
Sık aralıklarla beslenmek, beslenirken mideyi çok fazla yormamaya ve uyarmamaya dikkat etmek gerekir. Yağ ve lif içeriği yüksek beslenirsek midemiz o besinleri parçalamak için daha fazla enerji harcar, yediğimiz besinlerin sindirimi zorlaşır.
Çiğ meyve tüketmek yerine pişmiş meyve kompostoları midenin yumuşamasına ve gaz oluşumuna engel olur.
Mide problemi yaşayan bir kişinin asitli, baharatlı, katkı maddesi içeren, yağ içeriği yüksek, gaz yapıcı nitelikte besinlerden uzak durması gerekir.
Yemek yerken yavaş yemek, yemekle birlikte su tüketmemek önemlidir.
Reflü şikayetiniz varsa yemek yerken oturuş pozisyonunuz, giydiğiniz kıyafetin belinizi çok fazla sıkmaması, yine alınacak önlemler arasındadır.

Hazımsızlığa, gaz gidermeye ve sindirime yardımcı çay: Karaman kimyonu meyvesi, kişniş meyvesi, tıbbi nane yaprağı, melisa yaprağı, papatya çiçeğini günde 3 defa yemeklerden sonra, kaynatılmış su içerisinde 10 dakika bekletip içtiğinizde sorunun çözüldüğünü göreceksiniz.

Reflü Şikayetiniz için muhteşem bir karışım: Rezene, anason, meyan kökü ve passiflora bitkisini
kaynatılmış su içerisinde 10 dakika bekletilip içtiğinizde midenizin rahatladığını göreceksiniz.

ulusalkanal.com.tr


Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar