Yatay geçiş şartları değişti 06 Ağustos 2015, 15:40

Yükseköğretim Kurulu yatay geçiş şartlarını değiştirdi. Not başarısı şartı kaldırıldı. Artık ÖSYM merkezi yerleştirme puanları dikkate alınacak. Bu haktan bu yıl üniversiteye yerleşen adaylar ikinci dönemde yararlanabilecekler.
YÖK’ün getirdiği yeni düzenlemeyle programlar ve üniversiteler arasında yatay geçiş şartı değişti. Hem yatay geçiş kontenjanları artırıldı hem de not başarısı şartı kaldırıldı.

Önceki yıllarda adaylar yatay geçiş yapmak istediklerinde derslerden başarılı olmaları isteniyordu.

Başvurularda artık öğrencinin başvuracağı programa yerleştiği yıldaki ÖSYM merkezi yerleştirme puanları dikkate alınıyor. 

Örneğin TM-1 puan türündeki İşletme programını kazanan bir öğrenci inşaat mühendisliğine geçmek istiyor. Bu öğrencinin MF4 puan türündeki puanı, geçmek istediği  programının taban puana eşit veya yüksekse bu bölümde okuyabiliyor.

Yatay geçişlerde farklı programlar arasında geçiş hakkı tanındı. Tıp fakültesini kazanan bir öğrenci, eğer ilgili puan türü yeterliyse hukuk fakültesine dahi yatay geçiş yapabilecek. 

Öğrenciler sadece bir defa yatay geçiş hakkından yararlanabilecekler. 

Yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarına kayıt yaptırmış adayların yatay geçişten nasıl yararlanacakları net değil.

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

Payaslı :

Ben şimdiki okuluma okul birinciliğinden yerleştim de acaba geçiş yaparken de okul birinciliği kontenjanını mı dikkate almam gerekiyor, nasıl yapmalıyım ?

Görkem :

Şimdi ben laborant ve Veteriner sağlık okuyorum.Tm puanım yeterse moda ve tekstil tasarımı bölümüne geçiş yapabilirmiyim.

Üniversite Mağduru :

Bu haktan 2.dönemde yararlanma konusunda ilgili kurumların tüm belgelerini inceledim ancak bulamadım, ilgili genelgenin link'ini atabilir misiniz ?

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar