YÖK'ten 40 bin kontenjan! 24 Ocak 2015, 09:50

YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, sosyal medya hesabından, üniversitelere 2015 Bahar döneminde Pedagojik Formasyon Eğitimi için 40 bin yeni kontenjanın verilmesi kararı alındı.
YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç'ın sosyal medya hesabından yaptığı açıklamaya göre, üniversitelerden ve öğrencilerden gelen yoğun taleplere bağlı olarak 2015 Bahar döneminde Pedagojik Formasyon Eğitimi için ek kontenjan verilmesi kararı alındı.

Saraç'ın açıklaması şu şekilde:"2014-2015 Eğitim Öğretim yılı Bahar döneminde başlatılacak olan P.Formasyon Eğitimi Programları için gerekli şartları taşıyan üniversitelere toplam 40 bin dolayında ek kontenjan verilmiştir ve üniversitelere bildirilmiştir.

Üniversitelerin kontenjan talepleri, insan kaynakları ve fiziki kapasiteleri de göz önüne alınarak değerlendirilmiştir.

Bundan önceki programlarda da olduğu gibi üniversitelerin, verilen toplam kontenjanın en az %25’ini mezunlara, kalanını son sınıftaki öğrencilere tahsis etmesi gerekmektedir. Ara sınıftaki öğrenci başvuruları kabul edilmeyecektir.

Bildiğiniz üzere, Milli Eğitim Bakanlığı KPSS’de aldığınız puana göre, ihtiyaç duyduğu alanda, ihtiyaç duyduğu sayıda sizleri öğretmen olarak atayabilmektedir.

P.Formasyon Eğitimi almak öğretmen olarak atanmanız için taşımanız gereken şartlardan sadece biridir.

Üniversitelerimize geçen yıldan bu yana yaklaşık 200 bini aşkın P.Formasyon Programı için kontenjan tahsis edilmiştir.

YÖK olarak öğretmen adayı eğitimi konusunda önümüzdeki süreçte bazı köklü değişiklikler düşünmekteyiz."

ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar