52 gün sonra yüzünü ilk kez aynada gördü 19 Şubat 2014, 10:24

Türkiye'nin 7, Akdeniz Üniversitesi'nin 5. yüz nakilli hastası olan Recep Kaya'nın nakilden sonraki ilk görüntüleri bugün basınla paylaşıldı
Aynada yüzünü ilk kez 52 gün sonra gören Kaya'nın ilk sözleri ise; " Gayet güzel olmuş. Çok mutluyum gerçekten. İnsanların arasına normal olarak girebileceğim artık" oldu. Kaya'nın durumu ile ilgili bilgi veren Doç. Dr. Özlenen Özkan, yakın zamanda Kaya'yı taburcu edebileceklerini söyledi.

Bundan 10 sene önce babasının av tüfeğiyle oynadığı sırada tüfeğin ateş alması sonucu yüzünden yaralanan ve bugüne değin çok sayıda ameliyat geçiren Recep Kaya'nın yüz naklinden sonraki ilk görüntüleri, Akdeniz Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü, Medya İletişim Birimi tarafından basınla paylaşıldı. Görüntülerde Recep Kaya'nın doktorların tuttuğu aynada yüzünü ilk kez gördüğü ve el salladığı görüldü.

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Özlenen Özkan, Türkiye'nin 7. yüz naklinin parsiyel yani kısmi nakil olduğunu, Recep Kaya'nın ihtiyacının bu yönde olması sebebiyle kısmi nakli tercih ettiklerini ifade etti. Kendilerinin yaptığı ilk parsiyel nakil olduğunu da belirten Özkan, Kaya'ya yalnızca burun, üst dudak ve damak nakledildiğini söyledi. Kaya'nın traş edildiğini ve ilk kez bugün kendisini aynada gördüğünü dile getiren Özkan, " Recep'in durumu gayet iyi. Çok yakın bir zamanda da muhtemelen Recep'i taburcu edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Aynada ilk kez bugün yüzünü gören 22 yaşındaki Recep Kaya ise duygularını şu sözlerle dile getirdi; "Yüzümü ilk defa bugün görüyorum. Gayet güzel olmuş. Bu kadarını beklemiyordum. Çok güzel olmuş. Çok mutluyum gerçekten insanların arasına normal olarak girebileceğim. Daha yeni bir hayat benim için başladı."

Kırklareli'nin Lüleburgaz İlçesinde
zehirlenmeye bağlı hastalığı nedeniyle götürüldüğü Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde tedavi gördüğü sırada beyin ölümü gerçekleşen, 34 yaşındaki Ali Emre Küçük'ün yüzü ailesi tarafından bağışlanmıştı. Küçük'ün bağışlanan yüzü, 28 Aralık 2013 günü Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde Prof. Dr. Ömer Özkan başkanlığındaki ekip tarafından Recep Kaya'ya 4 saat süren operasyonla nakledilmişti.

Devrim Dönmez
ulusalkanal.com.tr

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar