banner864

“Dünya'da bir ilk“ 22 Şubat 2014, 19:34

Bebekken feci şekilde yanarak yüzünü kaybeden Asiye Engiz'e, vücudundan alınan dokular kullanılarak yeni bir yüz yapıldı. Yaklaşık 2 yıl bu operasyon üzerinde çalışan Prof. Dr. Mehmet Mutaf operasyonun dünyada bir ilk olduğunu söyledi.
Dünya'da bir ilk gerçekleşti. Bebekken yüzü yanan ve doktorların "tedavisi mümkün değil" dediği Asiye Engiz 41 yıl sonra yüzüne tekrar kavuştu.

Gaziantep'te yoksul bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Asiye Engiz, yanan yüzünün görüntüsünden rahatsız olduğu için okula gitmedi. Doktorlar tedavisinin mümkün olmadığını söyleyince hayatını ev içinde geçirmeye başladı.

Engiz, yaklaşık 2 yıl önce Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik Cerrahi Anabilim Dalı'na başvurdu. Prof. Dr. Mehmet Mutaf'la yolları burada kesişen kadının hayatı değişti. Mutaf, Engiz'in kendi dokularıyla yeni bir yüze kavuşması için çalışma başlattı.

2 yılın ardından genç kıza kendi dokularından yeni bir yüz yapıldı.

Asiye Engiz'in yüzüne kavuşmasının ardından basın toplantısı düzenleyen Prof. Dr. Mutaf, ortaya çıkan tabloyu 'nakilsiz mucize' olarak yorumladı.

Yüz yapımında hastanın vücudundan alınan yumuşak derinin kullanılğını söyleyen Mutaf, yüze normal bir ifade kazandırmak içinse saçlı deriden alınan kıl kökleriyle kaş nakli de yapıldığını anlattı. 

ulusalkanal.com.tr

Yorumlar

Zehra Avcı :

sssayin halil nebilere bassagligi diliyorum.

Bora :

çok güzel olmuş asiye kardeş. doktor mehmet mutaf'a ve bu konuda dünyaya öncülük eden tüm doktorlarımızla gurur duyuyoruz tebrikler

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar