banner864

MEB, TEOG'da 3 dersin sınavını kaldırıyor! 21 Temmuz 2014, 10:25

MEB, TEOG'da Din, Tarih ve Dil sınavlarını kaldırmayı tartışıyor!
Cumhuriyet'ten Sinan Tartanoğlu'nun haberine göre, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), liselere geçişte bu yıl ilk kez uygulanan “Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG)” sınavında değişikliği gündemine aldı. 6 ders için düzenlenen TEOG’un 2014-2015 eğitim öğretim yılında 3 dersten yapılması planlanıyor. Üzerinde tartışılan sisteme göre, 8. sınıf öğrnecileri yine Türkçe, matematik ve fen ve teknoloji derslerinden sorumlu olacak. Ancak bakanlık, din kültürü ve ahlak bilgisi ile birlikte inkılap tarihi ve Atatürkçülük ve yabancı dil sınavlarını da rafa kaldıracak.
MEB, bir buçuk milyon ortaokul öğrencisinin ortaöğretimini belirleyen ve bu yıl ilk kez uygulanan TEOG sonuçlarını değerlendirmeye başladı. Sınav sonuçlarının açıklanması ile birlikte soruların iptal edilmesi sorunu ile karşı karşıya kalan MEB, öğrencilerin doldurduğu anketlerin sonuçlarından ve veli taleplerinden yola çıkarak “henüz bir yaşındaki sistem” üzerinde değişiklik yapabilir.

Üzerinde tartışılan yeni sisteme göre, bu yıl ilk kez sadece 8. sınıf öğrencilerine 6 dersten düzenlenen sınav gelecek yıl, yani sistem daha iki yaşındayken 3 sınavlı hale getirilebilir. Buna göre; bu yıl Türkçe, matematik, din kültürü ve ahlak bilgisi, fen ve teknoloji, inkılap tarihi ve Atatürkçülük ve yabancı dil sınavlarından düzenlenen sınav gelecek yıl sadece Türkçe, matematik, fen ve teknoloji sınavları için yapılabilir. bu durumda din kültürü ve ahlak bilgisi, inkılap tarihi ve Atatürkçülük ve yabancı dil sınavları liselere geçişte ortaokul öğrencilerine uygulanmayabilir.

MEB, TEOG sisteminin tanıtımlarında, ilk yıl için sadece 8. sınıf öğrencileri için uygulanacağını, ancak önümüzdeki yıllarda, alt sınıflar için de düzenleneceğini açıklamıştı. Ancak 2014-2015 eğitim öğretim yılında 7. sınıflar için TEOG sistemine geçilmeyeceği, sınavdan yine sadece 8. sınıf öğrencilerinin sorumlu olacağı öğrenildi.

Yorumlar

fgr :

zor ya

davetli konuk :

son 1 gün ............ herkese iyi çalışmalar

mert yılmaz :

herkese başarılar

sf :

çok korkuyorum

misafir :

9 gün kaldı ha gayret!!!(8.sınıf öğrancisiyim)

Songül okur :

İnşallah 3 ders olur 3 ders olursa yeminlen para dağıtıcağım. ( 8. Sınıfım

Mehtap :

Teog sinavina yaklaşık 20 gun kaldi hayirlisi

ebru :

artık kesin karar söyleyin lütfen bizide strese sokmayın ! :(

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar