banner864

Şimdilik muz yemeyin 06 Nisan 2014, 16:08

Dünya muz tehdidiyle karşı karşıya! Açıklama Birleşmiş Milletler'den geldi. BM Tarım ve Gıda Örgütü, muzun ilaçlanmaya dayanıklı ölümcül mantarların etkisi altında olduğunu açıkladı. Hastalık Latin Amerika'ya sıçrarsa dünya genelinde muz kıtlığı yaşanacak.
Son zamanlarda fiyatı zirve yapan muz, şimdi de ölümcül mantar tehdidiyle karşı karşıya geldi.

Birleşmiş Milletler Tarım ve Gıda Örgütü muz üretimini tehdit eden önemli bir hastalıkla ilgili açıklama yaptı.

Buna göre, muzlara bulaşan ölümcül mantar hastalığı hızla yayılıyor. Üstelik bu hastalık, ilaçlamaya dayanıklı, yani ilaçla engellenemiyor.

Dünya genelinde 400 milyon kişinin ana besin maddelerinden biri olan muza bulaşan hastalık, TR4 Panama adlı bir mantardan kaynaklanıyor.

Yetkililer, bu hastalığın son haftalarda üretime büyük zarar verdiğini, Güney Doğu Asya’dan Mozambik ve Ürdün’e sıçradığını söyledi. Eğer hastalık, muz ihracatının yüzde 95’ini karşılayan Latin Amerika’daya sıçrarsa muz kıtlığı yaşanabilecek.

Türkiye muz sektöründe net ihracatçı konumda. Eğer hastalığa bir çare bulunmazsa, Türkiye'de de muz fiyatları oldukça artacak.

ulusalkanal.com.tr


Etiketler

Yorumlar

Nagidos :

Yerli muz en iyisi. İthal muzun ücte biri kabuk, yerli muzun dörtte biri kabuk. Fiyat kıyaslarken kimse buna dikkat etmiyor sanki.

Aslı Tunca :

yerli muzumuz en güzeliydi,ama daha çok ürün almak adına tadını mahvettiler ,şimdi saman gibi..

cuneyt erdogan :

Bize birsey olmaz :)

Senay :

Yerli muz yeriz..ailecek meyve yemek istedigimizde milli meyveler arasinda son siralarda cok problem degil..

wael shehada :

Sadece Muz üzerinde etkili bir hastalık ama insan sağlığında zararlı değil

Aynur efe :

Muz yemeyin

Samet :

yerli muz almaya çalışın. yerli muzlar boyutları küçük ve daha tatlıdırlar. i̇thal muzları almayın. ülkemizde anamur gibi bir ilçemizde yüksek miktarda muz üretimi var ve hiçbir sıkıntısı yok.

kremini :

Tamam yemeyiz

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar