banner864

TGB'nin öncülüğündeki, 1. özel okullar buluşması gerçekleşti 15 Aralık 2013, 15:34

Türkiye'de ilki gerçekleştirilen 1. Özel Üniversiteler Buluşması gerçekleşti. 3 oturumdan oluşan, Arel Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cüneyt Akalın ve 8 yıl boyunca Kadir Has Üniversitesi'nde öğretim üyeliği yapmış, şuanda da Yeditepe Üniversitesi'nde görevini sürdüren Doç. Dr. Melih Baş'ın değerli katkılarını sundu.
Toplantının birinci oturumunda özel üniversitelerin ortaya çıkış süreçleri, ikinci oturumda özel üniversitelerde bilimin yeri ve son olark üçüncü oturumda da özel üniversitede öğrenci olmak konuları tartışıldı.

Toplantıda okullarda verilen eğitimin niteliği tartışıldı ve bu sorunların sadece özel üniversitelere ait olmadığı devlet üniversitelerinde de aynı sorunların varolduğu üzerinde durularak, üniversitelerdeki eğitimle siyasal iktidarın ilişkisi tartışıldı.

Özel üniversite öğrencilerinin "müşteri miyiz yoksa öğrenci mi" sorusunun cevabı olarak, en yakıcı sorunu, her yıl üniversite öğrenim ücretlerine yapılan gerekçesiz zamlar ve yemekhane fiyatları olarak belirlendi.

Sempozyum sonunda, özel okullarının sorunlarının tartışılacağı, bu sorunlara birlikte çözümler aranacağı bir özel okullar çalışma grubu oluşturulması kararı alındı. Buna ek olarak 20-21-22 Aralık tarihlerinde Boğzaiçi Üniversitesi'nde Atatürkçü Düşünce Kulübü'nün ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan Üniversite Üniversite!yi Tartışıyor: 2. Ulusal Sempozyum'una ve 21 Aralık'ta sempozyum sonrasında Kadıköy'de gerçekleştirlecek olan Özgür Bilim Özerk Üniversite mitingine katılma kararı çıktı. 

ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder