banner864

Ayakkabı imalatçıları zor durumda 27 Ocak 2015, 17:35

Balıkesir'de el emeği üretim yapan ayakkabı imalatçıları, Çin'den gelen ucuz ayakkabılar ve seri üretim karşısında ayakta durma savaşı veriyor.
 Ayakkabı imalatçılığı yapan bir çok firma, günlük ekmek parasını çıkarmanın derdine düştü. Balıkesir'deki ayakkabı imalatçıları, Çin'den gelen ucuz ayakkabılar ve seri üretime geçen büyük firmalarla mücadele edemedikleri için karın tokluğuna çalışıyor. Tercih edilmeyen bir meslek haline gelen ayakkabıcılıkta, artık ne çırak ne de kalfa bulunuyor.

35 yıldır ayakkabıcılık yapan İbrahim Koçman, el yapımı ayakkabının, hazır üretime ve Çin üreticilerine yenik düştüğünü söyledi. Koçman, fabrikalarda da ayakkabı yapımının başlamasıyla sektörün öldüğünü söyledi. Sadece müşterilerin özel siparişi ile ayakkabı diktiklerini söyleyen İbrahim Koçman, "Artık bu mesleği devam ettirmek için çırak bile bulamıyoruz. Kimse bu meslekte bir gelecek görmüyor. Zaten artık bu meslek için çıraklık ve kalfalık okullarında da öğrenci yetiştirilmiyor" dedi.

Seri üretim makineleri nedeniyle el emeği ayakkabı imalatının son demlerini yaşadığını dile getiren İbrahim Koçman, "Bizim gücümüz makine almaya yetmiyor. El emeği ile müşteriye cevap vermeye çalışıyoruz. Ayakkabı üretimimiz kişiye ve çalışma durumuna bağlı. Günde 5 çift ayakkabı rahatlıkla yapabiliriz ama bağlantılı olduğumuz yerler olmayınca bu iş yürümüyor. Büyük firmalar çıktığından bu yana ayakta durma savaşı veriyoruz" şeklinde konuştu.

ÇİN ÜRETİMİ AYAKKABILAR ÇOK UCUZ
Çin firmalarının çok ucuz maliyetle ayakkabı imalatı yaptığını söyleyen ayakkabı ustası İbrahim Koçman, "Çin firmalarının ürettiği ayakkabıları 5-10 liraya almak mümkün. Bu ayakkabıların tamiratı mümkün değil. Tamiratı var ama ücret talep edemezsiniz bundan. 5 liralık ayakkabıya 3 liralık tamirat parası deyince müşteri bunu kabul etmez" dedi.

Taşkın Sarıca
İHA

Etiketler

Yorumlar

fatih araboga :

ben 16 yıldan beri bu işi yapıyorum ama 16 günlük ssk yok bu meslek te burdan bu işin en tepesine federasyona oda başkan larına meslekte adam kalmayacak k.maraş ta geneki fabrikalar açılmış sayacısın dan temizlemecisine kalfadan kalfa yardımcısına kadar birçok meslek taşım bu işi bırakmak zorun da kaldılar insanlar yıllardır yaptıkları sanatı bırakıyorlar neyazıkki

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar