banner864

Bank Asya’nın ortakları, BDDK kararına karşı dava açtı 11 Şubat 2015, 20:43

Bank Asya’nın ortakları, BDDK kararına karşı dava açtı. Bankanın eski genel müdürü el koymanın geçici olduğunu, tekrar göreve döneceğini söyledi
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu kararı ile Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu TMSF tarafından, yönetimi devralınan Bank Asya’nın ortakları, BDDK ve TMSF’nin karar ve uygulamalarına karşı dava açtı.

BDDK 3 Şubat’ta, Bank Asya’nın imtiyazlı hisselerinin ortaklık haklarının TMSF tarafından kullanımına karar vermesinin ardından bankanın yönetim kuruluna dokuz kişi atanmıştı.

Yönetimin TMSF’ye devrolmasına gerekçe olarak ise bankada imtiyazlı paya sahip bazı ortakların kurucularda aranan nitelikleri taşıdıklarını gösterir bilgi ve belgelerin verilen süreye rağmen BDDK’ya verilmediği gösterilmişti.

Eski Bank Asya Genel Müdürü Ahmet Beyaz da yönetimin TMSF tarafından devralınmasını “geçici bir durum” olarak değerlendirdi.

Beyaz, istenilen belgelerin temininin ardından, ortakların yönetim hakkını geri alacağını ve genel müdür olarak görevine tekrar döneceğini düşündüğünü söyledi.


ulusalkanal.com.tr
Etiketler

Yorum Gönder