banner864

Bankalar borç batağında 16 Ocak 2015, 18:06

Küresel kriz Türkiye'de yalnızca yurttaşı değil bankaları da vurdu. Özel bankaların kısa vadeli dış borçları 100 milyar dolara dayandı. Merkez Bankası'nın kasım ayı kısa vadeli dış borç istatistikleri raporuna göre kamu bankalarının kısa vadeli dış borcu da 18.8 milyar dolara çıktı.
Tasarruf az, dövize ihtiyaç fazla. İhtiyaç duyduğu para kaynağı yurt dışından temin etmek zorunda kalan bankaların kısa vadeli dış borçları arttı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, özel bankaların kasım ayı kısa vadeli dış borç istatistikleri raporunu yayımladı. Rapora göre, bankaların finans kuruluşlarından aldığı kısa vadeli dış borçları yüzde 8.1'lik artışla 99.7 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Yalnızca finans kuruluşlarından değil yurt dışındaki bankalardan alınan borçlardaki artış da dikkat çekici. Rapora göre banka kaynaklı borçların miktarı da 2013 yılının kasım ayına göre yüzde 14 artarak 50.5 milyar dolar oldu.

Kamu bankalarının kısa vadeli borçlarında da artış var. Buna göre kamu bankalarının borçları 2013 yılına göre yüzde 6.6 artarak 18.8 milyar dolara çıktı. Bankacılık dışındaki firmaların kısa vadeli dış borcu da 119.5 milyar dolara yükseldi.


ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar