banner864

Bankalara kötü haber 19 Mart 2014, 12:33

Türk Bankacılık devlerine Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'ten kötü haber geldi, 10 Türk bankası olası bir not indirimi için izlemeye alındı. Mo0dy's açıklamasında Türk bankalarının fonlama maliyetlerinin artması ve politik risklere işaret edildi, Türk bankalarındaki varlık kalitesinin ve karlılığın zayıflayacağı bildirildi.
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, 10 Türk bankasını olası bir not indirimi için izlemeye aldı.

Moody's'in notunu düşürmek için değerlendirdiği bankalar arasında, Akbank, Asya Katılım Bankası, Şekerbank, Ziraat Bankası, Türk Ekonomi Bankası, Garanti Bankası, Halkbank, İş Bankası, Vakıflar Bankası ile Yapı ve Kredi Bankası bulunuyor.

Moody's, Türk ekonomisindeki yavaşlamaya ve siyasi belirsizliğe işaret etti. Açıklamada, bankaların büyümedeki yavaşlama, Türk bankalarının fonlama maliyetlerinin artması ve politik risklerden dolayı zorlu bir durumun içerisinde olacağını belirtildi. Türk bankalarındaki varlık kalitesinin ve karlılığın zayıflayacağı ifade edildi.

Türkiye'nin 2014 büyüme rakamı Moody's'e göre yüzde 2,5 olarak gerçekleşecek. Oysa hükümet kanadının 2014 beklentisi yüzde 4 düzeyindeydi.

Moody's açıklamasında ayrıca ABD Merkez Bankasının tahvil alımlarını azaltmasının yaratacağı olumsuz etkilere değinildi.

uusalkanal.com.tr
Etiketler
Banka

Yorum Gönder

Çok Okunanlar

Çok Yorumlananlar