banner864

Dikkat! Süre 6 ay uzatıldı 31 Mart 2015, 09:42

Genel Sağlık Sigortası gelir testi için bugün sona eren başvuru süresi altı ay uzatıldı. Gelir testi yaptırmayanların borçları ise en yüksek prim borcu üzerinden hesaplanacak.
Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan Bakanlar Kurulu kararında, "Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun geçici 53 üncü maddesinde yer alan başvuru süresi maddede belirtilen sürenin bitiminden itibaren altı ay uzatılmıştır" denildi.

Kararda, aynı yasada yer alan ilk taksit ödeme süresinin de altı ay uzatıldığı belirtildi.

Genel Sağlık Sigortası için yapılacak gelir testi sonucunda borçlar tescil tarihinden itibaren güncellenecek. Bu süre içinde gelir testi yaptırmayanların borçları ise en yüksek prim borcu üzerinden hesaplanacak.

Haneye giren toplam gelir, kişi başına bölünerek kişiye düşen miktar asgari ücretin üçte birinden, asgari ücrete kadar geliri olanlar ayda en az 48 lira Genel Sağlık Sigortası primi ödeyecekler.

Kişi başına gelir asgari ücretin iki katı gelir elde ediyor ise kişi başına ödenmesi gereken prim 144 liraya, eğer bu tutar asgari ücretin iki katından fazlaysa kişi başına ödenecek aylık prim de 288 liraya yükseliyor. (DHA)

Yorumlar

Yunus :

suriyelilere ayda 800 tl maaş bağla ama kendi işsiz vatandaşından para iste.hangi vicdan bunu kabul eder ? işsizler bunu hesabını sandıkta sorsun.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar