banner864

Dolar nereden geldi? 14 Ekim 2013, 19:20

Temmuz ve Ağustos ayı cari açık verilerine göre, iki ayda net hata noksan kalemi 8 milyar dolar oldu. Bunun anlamı, 2 ayda Türkiye'ye kaynağı belirsiz 8 milyar dolar giriş oldu. Peki, bu paranın kaynağı ne, onu kimse bilmiyor!
Cari açık verileri Türkiye'ye olağan dışı bir para girişini de ortaya çıkardı.

Temmuz ve Ağustos aylarında net hata noksan kalemi 8 milyar Dolar olarak belirlendi. Yani Türkiye'ye iki ayda kaynağı belirsiz 8 milyar Dolar para girişi oldu.

Merkez Bankası'nın Dolar'ın yükselişininin önünü almak için, piyasaya üst üste dolar sattığı bir dönemde Türkiye'ye giren yüklü miktarda doların kaynağı merak konusu.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, turizm gelirlerinin iyi hesaplanmamış olabileceğini ve 8 milyar Dolar'ın buradan girmiş olabileceğini söyledi.

Nisan, Mayıs ve Haziran'da turizm gelirinin tamamının 8 milyar Dolar. Tamamı kayıtlı. Uzmanlar ikinci bir 8 milyar doların turizm geliri olmadığına dikkat çekiyor. Ayrca hesaplanamayan miktarın bu kadar yüksek olmasına da olanak verilimiyor.

İkinci bir iddia ise 8 milyar Dolar'ın Rus kaynaklı olduğu yönünde. Hürriyet gazetesinin haberine göre, 8 milyar Dolar, Kıbrıs Rum Kesimi'ndeki belirsizlikten kaçan Rus oligarkların parası.

Uzmanlar ise iki iddianın da gerçek dışı olduğu görüşünde.

ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorumlar

Ataturk1 :

birincisi 8 milyar dolarlik hesaplama hatasi yapilamaz, ikincis ruslaein bu para ile iliskileri hic yoktur. dolarin yukselmesini onlemek icin iktidarin ihtiyaci para idi, gokten para iste o anda geldi,iktidar herseyi 3 ay onceden bildigi icin bu gerceklesti diye dusunuyoruz,dolarin yukselmesi iktidarin basarisizligidir. su an dolarin 2600 civarinda olusu bu yolla engellenmistir, amerika buna cok kizmis olmalidir cunku subat ayinda 1600lere dusecektir.

EMEL DEMIR :

Amerikadan olamazmi

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder