Dolar uçtu hükümet sessiz! 27 Şubat 2015, 14:55

Hem Türk ekonomisi hem de AKP'nin ekonomi yönetimi krizde... Uzun zamandır Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı'nın istifası konuşuluyordu. Başçı bugün işe gitmedi. Dolar bir anda fırladı ve 2, 52 seviyesiyle tarihi rekorunu kırdı. İstifasını gündeme bomba gibi düşen Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ise ortalarda yok. Doların tırmanışına karşı ekonomi yönetiminden henüz bir açıklama gelmiş değil

Dolar uçtu hükümet sessiz! paylaşan: ulusalkanal
Sınır tanımayan eleştiriler, giderek artan siyasi risk...

Hükümet ekonomik krizle uğraşırken ekonomi yönetiminde de kriz patlak verdi.

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, uzun bir süredir faiz indirimi üzerinden Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın hedef tahtasındaydı.

Eleştirilerin dozu o kadar arttı ki Erdoğan Başçı'yı "vatan haini" olmakla suçladı.

Günlerdir eleştirilerden kurtulamayan Başçı'nın istifası konuşuluyordu. İstifaya ilişkin art arda yalanlamalar geldi ancak o açıklamalar da piyasaları tatmin etmedi. Başçı, bir de işe gitmeyince piyasalar allak bullak oldu. Yükselişi önlenemeyen Dolar tarihi rekorunu kırarak 2,52 seviyesini gördü. Piyasalar kapanmadan Erdem Başçı'nın hasta olduğu için iş başı yapamadığı açıklandı ancak bu da doların ateşini düşürmeye yetmedi.

Doların tansiyonu yüksek, piyasalar tedirgin ancak ekonomi yönetiminden ses seda yok. İsitfası konuşulan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan da piyasaları rahatlatacak bir açıklama yapmadı. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci yalnızca istifa haberlerini yalanlamakla yetindi.

Ekonomist Nazif Ekzen'e göre, ekonomi yönetimindeki krizin ve dolardaki yükselişin nedeni, hem Türk ekonomisindeki darboğaz hem de siyasi risk. Sarmal haline gelen bu iki unsur birbirini büyütüyor. Ekonomi kurmaylarından da bir açıklama gelmemesi piyasalarda tedirginliği daha da artırıyor. Kendini güvende hissemeyen yatırımcı dolara sığınıyor.


ulusalkanal.com.tr
Etiketler
AbdDolarTl

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar