Dosya masraflarınızı geri alabilirsiniz 12 Temmuz 2014, 10:46

Kredi kullananlar dikkat!
Habertürk'ten Deniz Çiçek'in haberine göre, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, vatandaşın mahkemeye gitmeden sorunlarını çözdüğü tüketici hakem heyetlerinin alacağı kararlarda dikkat edilecek hususları tek tek belirledi. Buna göre bir bankadan birden fazla kredi çeken tüketicinin, bu kredilerin tümünün dosya masrafını geri alması için hakem heyetlerine ayrı ayrı başvurması gerekiyor. Bir vatandaş tarafından aynı bankadan çekilmiş 5 ayrı banka kredisinin dosya masraflarının iadesi için başvuru yapıldıysa, bu başvuru hakkında tek karar verilemeyecek.

Tek banka kredisi nedeniyle dosya masrafı, ipotek ücreti ve yeniden yapılandırma gibi şikâyetler için tek başvuru yeterli olacak. Vatandaş mağduriyetinin önlenmesi için yeni kanundan önce yapılan başvurularda da ‘görevsizlik’ kararı verilecek. Böylece, vatandaşın zaman kaybı önlenecek.

İl heyeti için 3 bin TL sınırı

2 bin liranın altındaki uyuşmazlıklarda ilçe, 3 bin lira ve üzerindeki uyuşmazlıklarda il hakem heyetleri yetkili olacak.

Masrafları satıcı firma karşılayacak

Tüketici hakem heyetinde yapılan incelemeye yönelik bilirkişi ve tebligat ücretleri, satıcı ve sağlayıcı firma tarafından karşılanacak. Böylece, vatandaşın bu tür masraflar nedeniyle hak aramaktan vazgeçmesi önlenecek. Yeni kanundan önce imzalanmış sözleşmelerin yeni kanuna aykırı hükümleri iptal edilecek.

Yorumlar

MUSTAFA İBRİŞİM :

bankaların dosya vs.masrafını mahkeme kararı ile ödeteceğine ve mahkemeleri meşgulettireceğine çıkarmışsın yasayı bu meşguliyetlerevatandaşı sefk etmeden direkt bankalar vatandaşa ödese olmazmi neden vatandaşlari uğraştırıyorsunuz ben müracatimi yaptım 8 ay oldu daha karar çikmadi.

Tüm Yorumlar

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar