banner864

Fabrikalara icra şoku! 29 Temmuz 2014, 13:52

Ekonomik dalgalanma girişimciyi de vurdu. Yapılan araştırmaya göre Türkiye genelinde 10 bin fabrika icralık oldu. Temel nedenler ise banka kredilerinin ödenememesi ve teminat iptalleri.
Banka kredisini ödeyemeyen girişimciler bir bir icra şoku yaşıyor. Son bir ay içerisinde 65 fabrika icralık oldu. İcralık olan toplam fabrika sayısı 10 bine ulaştı.

Araştırmayı icralık.com yaptı. Altı yüz bin üyesi bulunan sitenin yaptığı araştırma sanayi ile ilgili çarpıcı veriler ortaya koydu.

Araştırmaya göre sadece son bir ay içerisinde 65 fabrika, 33 otel, 2 bin 410 arsa ve arazi, kredi borçları yüzünden icraya düştü. Türkiye genelinde hâlihazırda icralık olan toplam fabrika sayısının ise 10 bini buldu. Üstelik bunların yüzde 60'ı gıda sektöründe faaliyet gösteriyordu. Tekstil de alarm veren sektörler arasında. Fabrikaların iflas etmesinin temel nedeni ise ödenemeyen banka kredileri ve teminat iptalleri.

Uzmanlar, İstanbul Sanayi Odası'nın "2013'ün en büyük 500 şirketi" listesinde durumun işaret verdiği söylüyor. Liste 2012’deki ile kıyaslandığında zarar eden şirket sayısının 2’ye katlandığı, 63’ten 129’a yükseldiği ortaya çıkmıştı.


ulusalkanal.com.tr

Etiketler

Yorum Gönder

Çok Yorumlananlar